آشنایی با نژاد گاو هلشتاین – فارموژن

شیره آگاو ضد عفونی کننده، معرق، مدر و ملین است. از مراسم های عروسی و مصارف خانگی تا ایام محرم گوسفند قربانی انتخاب بسیاری از مردم است . آگاو یا گیاه خنجری را در مناطق حاره می توان اغلب در پارکها و باغها دید ولی در نیمکره شمالی آنر ا تنها در تابستان می شود در خارج از اطاق نگهداری کرد. پس از تشخیص اینکه گاو شیری دوقلو آبستن است چندین روش را می توان اتخاذ نمود. فریمارتینیسم در تلیسه ها در نتیجه دوقلوزایی وزمانی که پرده های جنینی نر ماده در طول آبستنی به هم جوش بخورد و منجر به جابجا شدن خون بین جنین های نر وماده می گردد .فاکتورها و هورمون های درون ریز یا سلول های گوساله نر سبب رشد غیر طبیعی ارگانهای تولید مثل گوساله های ماده شده که در نهایت منجر به ناباروری می گردد.در صورتی که یکی از جنین ها ماده باشد تکامل و رشداندام های جنسی آنها مختل خواهد شد .علت این امر ممکن است تاثیر آندوژن ها و هورمون ضد مجرای مولر باشد که از سیستم گردش خون جنین نر به جنین ماده منتقل می شود .در موارد خیلی خفیف دستگاه تناسلی ماده کوچک بوده و تخمدان ها رشد بسیار کمی کرده اند و ممکن است پرده بکارت هم وجود داشته باشد.همچنین گزارشاتی نیز مبنی برنشان دادن فحلی درتلیسه های فری مارتین و نیز وجود جسم زرد در یک تخمدان وجود دارد .فریمارتیسم در حدود 92 درصد از آبستنی های دو قلو با دو جنس مخالف اتفاق می افتد بنابراین در حدود 8درصد از تلیسه های متولد شده از این آبستنی ب ارور خواهند شد.زیرا احتمال دارد که پرده های جنینی به هم جوش نخورده یا جوش خوردن آنها پس از دوره زمانی تمایز ارگانهای تولید مثلی روی دهد.اولین رخداد ناهنجاری مجرای تولید مثلی ماده فریمارتین حدود 49تا52روز پس از لقاح ایجاد می شود.شایان ذکر است فریمارتینیسم در گوساله های ماده تک قلو زا نیز گزارش شده است که احتمالا این موارد در نتیجه آبستنی های دوقلویی بوده که پس از جوش خوردن پرده های جنینی نر و ماده،جنین نر سقط شده و قبل از زایمان جذب شده بعلاوه گاوهای نری که به صورت دوقلو با یک تلیسه به دنیا می آیند درجات متفاوتی از فعالیت تولید مثلی را نشان داده که شامل عدم توانایی در تولید اسپرم ،کاهش تولید اسپرم و یا افزایش اسپرتوزئید های غیر طبیعی می باشد.تشخیص سریع فری مارتین از لحاظ اقتصادی اهمیت زیادی دارد.گر چه این علایم همیشه قابل اطمینان نیستند ولی گوساله های تازه متولد شدهٌ فرد مارتین را می توان بواسطه بزرگ و نمایان بودن دائمی کلیتوریس و وجود موهای بلند در قسمت شکاف پائینی فرج تشخیص داد.فری مارتین را می توانبر اساس اندازه گیری طول واژن و عدم وجود سرویکس تشخیص داد.در حیوانات بالغ طول طبیعی واژن 30 سانتیمتر است در حالیکه در فری مارتین ها طول واژن 8تا10 سانتیمتر می باشد.در توش رکتال سرویکس را نمی توان لمس کرد.ولی سریع ترین روش تشخیص با وجود مطلق نبودن آن تعیین نوع کورموزوم جنسی بوسیله کشت ککوسیت هاست.

اثبات شده است كه یك گاو در طی شیرواری چربی بدن را با بازده بیشتری نسبت به دوره خشكی ذخیره می كند.گاها یك گاو قبل از اینكه به نمره وضعیت قابل قبولی برسد،باید خشك گردد.از اینرو یك مدیر باید گاوهای خشك را به منظور اضافه وزن و حصول نمره وضعیت مطلوب تغذیه كند.بدیهی است كه یك برنامه تغذیه ای حساب شده همراه با بازدیدهای مكرر برای بالا رفتن وضعیت بدن گاوهای خشك(البته بدون چاق شدن گاو)ضروری است.

گاوی كه شیرواری را در وضعیت لاغر شروع كند،ذخایر انرژی كمی دارد و پیك تولید پائین تری خواهد داشت.پیك تولید مستقیما با كل تولید شیر در گاوهای بالغ مرتبط است.برای هر یك كیلوگرم اضافی در تولید شیر(در حالت پیك) تقریبا ۲۰۰ كیلوگرم شیر بیشتری در كل دوره شیرواری حاصل می شود. به طور كلی، شدت رفتارهای فحلی در گاوهای مناطق گرمسیری، كمتر است و رفتارهای شدید فحلی تنها در ۳۰ ۲۰ افراد گله گزارش شده است.

همزمان شدن فحلی ماده گاوها، به طور طبیعی نیز اتفاق می افتد و بین گاوهای جوان تر، شایع تر است. رفاه و بازدهی گاوهای شیری بستگی به این دارد که گاو ها دوره انتقال خود را حتی المقدور براحتی سپری نمایند. در چنین حالتی ماده گاو، افزون بر گوساله خود گوساله دیگری را که نتیجه ی انتقال تخمک است نیز در رحم پرورش خواهد داد. وزن نسبی پوست و ریه ها تفاوت های معنی داری نشان داد. در صورتی که یک دام تمایل بیشتری به دوقلوزایی از خود نشان دهد، می توان با انتخاب آن (بهگرینی) واعمال مدیریتی صحیح بویژه تغذیه مناسب می تواند شانس دوقلوزایی را افزایش داد.

در برخی از خانواده های گاو دوقلوزایی بیشتری گزارش شده است ولی مطالعات طولانی مدت انتخاب جهت افزایش دوقلوزایی چندان موفق نبوده است. در ادامه این مطلب اطلاعات بیشتری درباره قیمت گوسفنده زنده در شهرهای مختلف ایران، قیمت روز گوسفند و قیمت گوسفند در سال های اخیر به اطلاع شما عزیزان می رسد. منتهی با توجه به اینکه استهلاک گاوهای شیری در اثر تولید شیر و همچنین تولید گوساله است ،تذا 15%از محل 20%استهلاک سالانهد باید به حساب قیمت تمام شده گوساله منظور گردد که معادل 3% استهلاک مادر یا گاو خواهد بود. وقوع دوقلوزایی در بین نژادهای مختلف گاو متفاوت است و در گاوهای شیری بیش از گاوهای گوشتی رخ می دهد.

دوقلوزایی بندرت در حیوانات ماده ای که برای اولین بار آبستن می شوند اتفاق می افتد. دوقلوزایی در بعضی اوقات در گونه های یک قلوزا اتفاق می افتد. دوقلوزایی در گوسفند وبز بیشتر از گاو رخ می دهد. گاو بالغ متوسطی كه با وضعیت بدن مطلوب(۳.۵ و حداكثر ۴) زایمان می كند،طی ۸۰-۶۰ روز اول با فرض سلامتی كامل،روزانه ۱-۰.۵ كیلوگرم از بافت بدن خود را از دست می دهد. نمره ایده آل وضعیت بدن برای یك گاو خشك ۳.۵ می باشد.برای حصول عملكرد و سلامتی مطلوب در مراحل اولیه شیرواری كه در پی دوره خشكی می آید،وضعیت بدن باید حداقل ۳ و حداكثر ۴ باشد.

با توجه با این كه ماده گاو ها در هر بار تخمك ریزی یا اوولاسیون, یك اووسیت آزاد می كند و با توجه به این دوره آبستنی طولانی مدت هم دارد (9 ماه) پس نه تنها سرعت پیشرفت ژنتیكی كند می شود ، بلكه یك ماده گاو در طول عمر باروری خود فقط چند گوساله تولید خواهد كرد.( كه اغلب كمتر از 10 گوساله خواهد بود.) لذا با انجام عمل سوپر اوولاسیون و به دنبال آن با انجام عمل ET می توان این مسئله را بهبود بخشید. سوپراوولاسیون فرایندی است كه در آن به جای این كه از دام دهنده یك تخمك حاصل بشود، چندین تخمك حاصل می شود و می توان در هر دوره تخمك ریزی، به جای یك تخمك 10 تخمك و متوسط 6 تخمك بدست آورد و به تبع آن به جای یك گوساله ، متوسط 6 گوساله در یك دوره آبستنی حاصل نمود.

زیرا به طور کلی منجربه کاهش سود دهی و کارآیی تولید مثلی دام میشود.دریک مطالعه ضررهای اقتصادی ناشی از هر تولد دو قلو در مقابل تک قلو را بررسی کردند که رقمی حدود 108دلاربر آورد شده است.همجنين دوقلوزايی موجب كاهش عملكرد توليدمثلی دام همراه با افزايش مانگين روزهای غیر آبستن و دفعات تلقيح به ازای هر آبستنی دام در طی دوره شيرواری پس از زايمان ميشود.به علاوه اتيولوژی بسياری از بيماريهای پيش از زايمان مربوط به زايمانهای دوقلو ميباشد.گاوهای دوقلوزا از نظر جفت ماندگی،متريت،جابجايي شيردان و كتوز در خطر بالاتری بوده و وقوع سقط جنين،مرگ و ميرو جفت ماندگی درموارد دوقلوزايی در مقايسه با تك قلوزايی بيشتر بوده كه اين امر احتمالا مربوط به كاهش طول آبستنی و افزايش وقوع سخت زايی ناشی از دوقلوزايی گاو میباشد.همچنين بايد در نظر داشت كه ميزان حذف در گاوهای دوقلوزا بيشتر است.يكی ديگر از اثرات دوقلوزايی در گله كاهش تعداد تليسه های بارور موجود برای جايگزينی در گله شيری گزارش شده است.اين كاهش ناشی از افزايش مرگ ومير در زمان جنين در گوساله های دوقلو وافزايش ميزان تولد گوساله های نر در نتيجه تولد گوساله های دوقلوی نر همسان مي باشد.

گاوهای امروزی در واقع نسل جانوری انقراض یافته به نام (Bos primigenius) هستند که حدود دو میلیون سال پیش در آسیا زندگی می کرده است. ساقه آگاو داراي شيريني است كه پس از گرفتن شيره , آن را تبخير و تلغيظ نموده و به شكل شربت شيرين غليظي به نام عسل ماگي در بازار عرضه مي نمايند . در روش انتقال تخمک می توان از بروز چنین مساله ای اجتناب کرد.

سومین و معمولیترین روش ایجاد دوقلوزایی در گاو استفاده از شیوه انتقال تخمک است. سه روش ممکن برای افزایش درصد دوقلوزایی از راه گرینش ژنتیکی ، سوپراوولاسیون و انتقال تخمک بحث می شوند. گاوهای شیری نسبت به گاوهای گوشتی دوقلوزایی بیشتر است. این علامت در مورد گاوهای نری به کار میرود که اسپرمهای آنها جمع آوری و تهیه شده و کدی هم توسط NAAB به آن داده شده است ولی تا کنون در معرض فروش قرار نگرفته اند . آیا قصد دارید در گاو صندوق خود ،فقط کاغذ و اسناد نگهداری کنید یا گاو صندوق را برای خانه یا محل کار خود می خواهید؟

اینگونه ساختمان ها می توانند یک یا دو طبقه باشند. افرادی در کشور کار پرورش این گاو ها را عهده دار هستند از برترین دامداران اسپانیا به شمار می روند. اگر کلینیک در تطبیق مجموعه برنامه صحت برای بهتر ساختن صحت وتولید بز و گوسفند موفق باشد آنها همچنان در تطبیق مجموعه برنامه صحت گاو بسیار زیاد موفق خواهد بود؛به علت که ماداران زود آنرا می فهمد وهمچنان به دلیل همچنان ارزش زیاد گاو وبه خاطر خطرات ضایع شدن یک گوساله ویا گاو فواید و تطبیق مجموعه برنامه صحت بسیار زیاد از مصارف شان وقتیکه به گاو تطبیق میشود میباشد.فواید مجموعه برنامه صحت تنها محدود به کم کردن مرض وتلفات نمی باشد.باالخصوص مداخله های غذایی باعث اصلاح شدن ضرورت القاح کردن برای بارداری از ۴مرتبه به ۱ مرتبه تنقییص میدهد به علت اصلاح در وظایف تخمه وبقه طلبی اطمینانی تعذیه خشت های مولاس و یوریا همراه با از دیاد در تولید شیر گاوهای شیر دار از ۸-۴۰٪ تحت شرایط مختلف سیستم اداره در ممالک مختلف بوده اند.این به مالداران افغانستان قابل قبول خواهد بود که از دیاد ۱۰-۱۵٪ ویا زیاد تر از این را توقع کند.

دیدگاهتان را بنویسید