اختراع گاوآهن (خیش)

گاوآهن برگرداندار به عنوان یکی از قدیمی ترین ابزارهای کشاورزی کاربرد بسیاری در کشور دارد. به عنوان مثال، محبوب ترین نژادهای گاوهای شیری در ایالات متحده، شامل هولشتاین، جرسی، آیرشایر و براون سوییس هستند. این نژاد، در اوایل دهه 1900 به دلیل شیر خامه دار تولید شده توسط این گاوها، محبوب بود. برخی از گاوهای این نژاد، عمدتا سفید هستند و گهگاه یک گاو تمام سیاه دیده می شود. برخی از تمرینات برای تقویت حس جنگاوری در پرورش خروس لاری نیاز است. این دوره خود به جهت نیاز به مدیریت اصولی تر، به دو دوره دور از خشکی (Far off) و دوره انتظار زایش (Cloe up) تقسیم می گردد.

غالبا رنگ پشم این گوسفندان قهوه ای و به ندرت سیاه و سفید می باشد. از آنجا که نژاد قهوه ای سوئیسی، در آب و هوای مختلف، خوب عمل می کند، نژاد خوبی برای بسیاری از انواع مزارع است. به طور کلی، باید بدانید که گاوهای هولشتاین در تولید شیر عالی عمل کرده و جزو حیوانات تجاری با عملکرد بالا طبقه بندی می شوند. اما چیزی که مهم است تهیه تخم نطفه دار یا یک جفت مولد از این پرنده ها است، با توجه به اینکه این گونه در ایران بسیار نادر است و در صورت وجود نیز قیمت بسیار بالایی خواهد داشت، بنابراین خرید تخم نطفه دار آنها ارزانتر و عاقلانه تر به نظر می رسد، هنگام خرید تخم نطفه دار نیز حتما باید از یک فروشنده معتبر خرید کنید، تخم های نطفه دار حتما باید در شرایط دمایی خاصی نگهداری شوند.

بیش از حد بودن وضعیت بدن در گلههای دارای سیستم فری استال كه با جیره كاملاً مخلوط شده(TMR) تغذیه میكنند و گاوها با توجه به میزان تولیدشان گروه بندی نشدهاند نیز دیده میشود. مواردی که برای کشتار انتخاب می شوند از نژاد های معمولی هستند که می توانند برای پروار بندی نیز مورد استفاده قرار گیرند. وولف تمام خیشهای ایران را از نوع نوع سوزنی یا قلمی طبقه بندی کرده و نوشته است همه آنها از چوب سخت هستندو چوب طویل آنها با بندی چرمین به یوغ متصل می شود که روی شانه های حیوان بین گردن و کوهان او می افتد و با یک جفت میخ یوغ در جای خود نگاهداشته می شود و با بندهائی چرمین در زیر گردن گاو به هم بسته می شوند.

Milking Shorthornو Dexter نیز به خوبی نمایانگر نژادهای دو منظوره ای هستند که هم شیر و هم گوشت مورد نیاز را تأمین می کنند. وقتی مردم در مورد گاوها فکر می کنند، معمولاً هولشتاین سیاه و سفید به ذهن آن ها می آید. وقتی خیش چنان تکامل یابد که بتواند خاک را برگرداند، به گاو آهن به معنی واقعی آن رسیده ایم ( اودریکورر، ص ۱۵۲). از لحاظ قدرت لازمه،گاوآهن دوطرفه با گاوآهن تک خیش فرقی ندارد و تیلر کلتیواتورهای 7 اسب بنزینی، 7 اسب دیزلی و 9 اسب دیزلی به بالا برای بستن گاوآهن دوطرفه مناسب تر هستند.

عمق کاشت : عمق کاشت مناسب برای انواع خاک ها متفائت است به طور کلی عمق مناسب کاشت را دو تا سه برابر طول قطر بذر در نظر می گیرند که در مورد گندم تقریباً 3 تا 7 سانتیمتر مناسب است. گاو قهوه ای سوئیسی، یک نژاد تولیدی خوب است و اغلب برای تهیه پنیر مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت، پیامدهای بلند مدت اقتصادی بودجه های زمانی آسیب دیده ممکن است خیلی بیشتر از تغییرات کوتاه مدت در شیر تولیدی باشد. یکی از مواردی که ممکن است بسیاری از افراد به آن توجه نداشته باشند مربوط به قیمت بره رومانف می باشد.

ناتوانی در تامین نیازهای زمانی گاو ممکن است اثرات بلند مدتی نیز بر سلامت دام داشته باشد، نظیر لنگش. بنابراین به نظر می رسد که اثرات کوتاه مدتی از بودجه های زمانی بر شیر تولیدی وجود دارد که با تغییر در زمان استراحت مرتبط است. اگر سایرین کمی هم غیرت داشته باشند، این بار شخص زی را درست بفهمانند، که در مجلس مثل خودش افراد زیاد است. با وجود اینکه کار نادرستی است اما باز هم متاسفانه هستند کسانی که این کار را انجام میدهند. کار کابینت کار هنری بود و از انجام آن رضایت داشتم درآمدش هم بد نبود.

درک بودجه زمانی گاو شیری به عنوان یک مفهوم کار ساده ای است. قبل از رقابت اصلی 5 گاو باز تازه کار با گاو هایی جوان تر که آموزش کمتری دیده اند به رقابتی نمایشی می پردازند و در این زمان شش گاو باز حرفه ای بر روی اسب های خود در کناری آنها را تماشا می کنند. 3. میزان تولید شیر این نژاد در حدود ۵۲۰۰ لیتر است. گاوهای نژاد قهوه ای سوئیسی، با داشتن وزنی در حدود 1500 پوند، جز گاوهای بزرگ است.

همچنین، این نژاد، یکی از نژادهای بزرگ گاوهای شیری به حساب می آیند. سوال این است که چگونه می توانیم بهترین نژاد گاوهای شیری و مناسبی را، با توجه به شرایط مزرعه یا دامداری خود، انتخاب کنیم؟ قابلمه های استیل ضد زنگ، شیشه های شیشه ای، دماسنج و صافی از جمله ابزارهایی هستند که به آنها نیاز خواهید داشت. برای دویدن در جلوی گاو ها نیاز به اعصابی آرام، رفلکس هایی سریع و سطح آمادگی جسمانی بالا دارید. در ادامه به تعدادی از این نکات اشاره میکنیم: ۱- بزرگترین نیاز گاو انرژی و بعد از آن پروتئین است. نژاد قهوه ای سوئیسی نه تنها بزرگ است، بلکه دیر به بلوغ می رسد، به این معنی که سن زایش در این گاوها، بسیار بالاتر از نژادهای هولشتاین و جرسی است.

به خاطر داشته باشید که بسیاری از مزارع و دامداری های کوچک، با استفاده از نژادهای بز شیری، بسیار خوب عمل می کنند. گاوهای هلشتاین به خاطر خوی نرم، ملایمت و غریزه قوی زندگی در گله، معروف هستند. این بدان دلیل است که گاو هلشتاین محبوب ترین گاو شیری در جهان است. فاصله این دو، نشان دهنده عرض کپل گاو است. خطی که مماس بر لبه داخلی چرخ سمت راست عقب تراکتور موازی با محور طولی آن رسم شود از انتهای تیغه خيش اول بگذرد و یا حداکثر ۵ سانتی متر با آن فاصله داشته باشد.

دانستن ویژگی های نژاد گاوهای مختلف، به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که آیا یک نژاد خاص از گاوهای شیری، با نیازهای شما مطابقت دارد یا خیر. نژاد Ayrshire یک نژاد بسیار مقاوم و با دوام، همراه با بسیاری از ویژگی های مطلوب مربوط به سلامتی کلی است. توازن اجزای خوراک گاو شیرده براساس تغذیه گاو شیری پرتولید محاسبه شده که علاوه بر حفظ سلامتی و افزایش شیردهی، باعث فحلی بموقع، افزایش ضریب باروری و بوجود آمدن آمادگی جسمانی لازم برای طی دوره آبستنی میگردد.

مطالعه نشان می دهد که گاوهایی که ۳ ساعت در روز بیرون بودند در مقایسه با آنهایی که ۶ ساعت در روز بیرون بودند، ۲ ساعت در روز بیشتر استراحت کردند و ۲/۳ کیلوگرم شیر بیشتری در روز تولید کردند. به طور شگفت انگیزی گاوهای شکم یک، ۴ ساعت در روز بیشتر استراحت کردند و ۳/۶ کیلوگرم شیر بیشتری تولید کردند. وزن یک گاو آیرشایر، به طور معمول 1200 پوند و شیر تولید شده توسط آن ها، 18000 پوند در سال است. منشا گاوهای آیرشایر، از کشور اسکاتلند بوده و به طور کلی، در طول تاریخ، برای اولین بار در آن کشور پرورش داده شده است.

مطالعات نشان داده است که یک گاو نژاد جرسی، در تبدیل علف به شیر، بسیار بهتر از نژاد هولشتاین عمل می کند. این گاوآهن برش، بلند کردن و برگرداندن لایه های خاک را به خوبی انجام داده و بقایای گیاهی را مدفون می سازد. هدف از خاک ورزی حفاظتی، حفظ بقایای گیاهی حداقل در ۳۰ درصد از سطح خاک به منظور حفاظت از خاک در برابر فرسایش آبی و بادی و افزایش مقدار نفوذ آب در خاک است. آب همیشه گرم و آماده برای پذیرایی از شما است. شما عزیزان می توانید بازار و میادین دام زنده در استان ها و شهر های مختلف مراجعه کرده و از نحوه خرید آن مطلع شوید.

این حیوانات سپس به سراسر جهان، یعنی به نقاط مختلف صادر شد. محتوای چربی و مواد مغذی شیر تولید شده توسط گاو های مختلف نیز متفاوت است. مدیریت عالی آغوز یعنی ۴ لیتر آغوز پر کیفیت (بیش از ۴۵ تا ۵۰ میلی گرم در میلی لیتر IgG؛ کمتر از ۱۰۰ هزار CFU در هر میلی لیتر از باکتری) در ظرف ۴ ساعت پس از تولد برای گاو های هلشتاین برای تضمین اینکه گوساله ها انتقال موفقی از ایمنی غیر فعال و انتقال مواد مغذی پس از تولد داشته باشند حیاتی است. یکی از مدیران شهرک لبن میگوید گاوداری ایران خودرو نهایتا هفت هزار متر است و قیمت آن در بهترین حالت متری ۳۰۰ هزار تومان است.

گاومیش یکی از دامهای بومی ایران بوده و پرورش آن از 2500 سال پیش از میلاد در ایران وجود داشته است. اگر هوای بیرون سرد است، برای چند دقیقه یکی از درها یا پنجرهها را باز بگذارید. قبل از اینکه گاو ها رها شوند، منتظر ماندن در یک گوشه، پشت نقاط و مکان های کور، پشت درب ها و یا در مسیر باز شدن درب ها و یا در مسیر درب های ورودی به دلیل اینکه سایر شرکت کننده ها قصد ورود به مسیر را دارند ممنوع است و با آنها برخورد خواهد شد. به عنوان مثال، این گاوها، در ایالات متحده Holsteins و در سایر نقاط جهان Frisians نامیده می شوند.

از این رو پیشنهاد میشود تا در قفس و محل نگهداری، فضایی حدود ۱.۵ تا ۲ متر مربع برای هر مرغ در نظر بگیرید. اندازه بهاربند در مقایسه با اندازه شیردوشی طوری تغییر یافت تا بتوان زمان بیرون ماندن دام برای شیردوشی را دستکاری کرد. برای مثال، اگر تنها نیم ساعت در روز خارج از بهاربند باشند حقیقتا زمانی برای شیردوشی باقی نمی ماند (حتی با دوبار شیردوشی در روز). در آمریکا اکثر گاوداران گاوهایشان را یک بار در روز تغذیه می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید