بررسی تفاوت گاومیش و بوفالو – Happypet

¶ تيغههاي گاوآهن دوطرفه در دو سمت شاسي قرار گرفتنهاند و از لحاظ وزن و اندازه با هم مساوي هستند، اما برگردان آنها مخالف يكديگر عمل ميكند، يعني اگر تنههاي يك سمت ، خاك را به سمت راست برگردانند تنههاي سمت مخالف خاك را به چپ برميگردانند. گاوآهن چیزل برعکس گاو آهن برگرداندار و بشقابی خاک را بر نمیگرداند. در این پاراگراف به طور خلاصه خصوصیات نژاد سمینتال را در مقایسه با سایر نژاد ها به خصوص هلشتاین به طور خلاصه مورد بررسی قرار می دهیم. امروزه شاخ و مو گاو میش ها نیز برای ساخت محصولات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.

تنش گرمایی و عدم کنترل آن نقش به سزایی در کاهش تولیدات محصولات دامی در گاوداری ها دارد . صادرات محصولات لبنی از جمله خامه به کشورهایی همچون افغانستان هر ساله ارز قابل توجهی را نصیب تولیدکنندگان کرده است. تخمدان ها به خوبی قابل دسترس بوده و تغییرات فیزیولوژی تخمدان ها و رحم را میتوان با لمس از طریق رکتوم تشخیص داد. در ايران نيز که اغلب از گوساله های نر نژاد اصيل “هلشتاين” برای يک مدت 6 الی 8 ماهه جهت پرواربندی استفاده می شود طويله های باز پاسخگوی نياز زيستی و پرورشی گوساله های پرواری بوده می تواند بازدهی مناسب و قابل انتظاری را نيز به دنبال داشته باشد.

ولی بعضی از قسمتهای آن عملی و بقيه موارد نيز با تغييراتی قابل اجراست. اگر چنين آزمايشی به دقت عملی گردد و اصالت و ارزش پيشرسی گاو نر به ثبوت رسد می توان از گوساله های نر چنين گاوی برای جفت گيری در آينده استفاده کرد ولی بايد در نظر داشت که مادران اين گوساله ها نيز از لحاظ پيشرسی برجسته بوده و ميزان شير و سلامتی آنها نيز کاملاً مورد توجه باشد. تاریخچه پرورش خروس برای جنگ به شش هزار سال قبل برمی گردد.

دست هایتان و پستان های حیوان را قبل از دوشیدن بشویید و خشک کنید. زمان مصرف کود ازته در تعیین مقدار پروتئین گندم حائز اهمیت است.اگر کود ازته قبل از گلدهی جذب گیاه شود بیشتر محصول را افزایش می دهد تا درصد پروتئین آن و اگر کود ازته بعد از گلدهی جذب گیاه شود بیشتر درصد پروتئین و در واقع یعنی کیفیت محصول را افزایش می دهد. در مورد بیماری خروسک پزشک به صورت معمول کارهایی که باید انجام شود را توصیه خواهد کرد و اگر نیازی به بیمارستان باشد خواهد گفت. مرغها همگی بسیار تازه هستند و به طرز ماهرانهای سوخاری و مغز پخت میشوند.

در حالی که پیراهن ها از نظر اندازه کوچکتر هستند ، وزن آنها تنها در حدود 400 کیلوگرم است ، اما در مقایسه با هولشتاین بسیار بزرگ هستند و وزن آنها در حدود 580 کیلوگرم است. همچنین مانند گاو هلشتاین کاملاً بزرگ است ، اما گوشهایی دارد که از پوست هولشتین خزتر به نظر می رسند. اين گاوها در درجه نخست بايد پيش رس باشند بدين معنی که در کوتاهترين مدت به حداکثر رشد و نمو خود رسيده زود فربه و چاق شده و نهايت استفاده را از اغذيه بنمايند. در خارج معمولاً گاوهايي را در گله نگهداری می نمايند که بتوانند گوساله هايي توليد کنند که در 6 ماهگی 200 الی 220 کيلو لااقل وزن داشته باشند.

بزرگترین و پراکنده ترین نژاد در بین گاو های شیری است ـ رنگ بدن سیاه سفید یا قرمزسفید است ـ خاستگاه هلند اما پراکنده در اکثر نقاط ـ سازگار و مقاوم در برابر سرما ـ استعداد چریدن ضعیف ـ رشد سریع و کیفیت گوشت خوب ـ وزن گاو بالغ ۶۸۰ و گاو نر۱۰۰۰ کیلو ـ تولید شیر در یک دوره لاکتاسیون ۶۵۷۷ کیلو با ۵/۳ درصد چربی دارد . این نژاد بدن کمی دارد و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است.

جايگاه گاوها و گوساله های گوشتی با اندک تفاوتهايي نظير گاوهای شيری می باشد به ويژه آنکه اين دسته از دامها سرما را بهتر تحمل می کنند و بازدهی بيشتری نيز دارند. از همين رو طويله های باز با مشخصاتی که در مورد جايگاه گاوهای شيری شرح داده شد ساده ترين و اقتصادی ترين بنا برای نگهداری دامهای پرواری محسوب می گردند. در جلو آخورها نيز با مشخصات ذکر شده در مورد گاوهای شيری بايد نرده کشی شود. گاوهای گوشتی اصولاً دارای بدنی پر رشد و کپل و ران و سرين آنها کاملاً عضلانی بوده در صورتی که سر و گردن و اعضای بدنشان کوتاه و کوچک است.

از طرفی قیمت گوسفند زنده مانند سایر اقلام هر روزه در حال تغییر است. هر دو خروس در میان هیاهو و شوق مردم به جان هم میافتند تا یکی از خروسهای در پایان این مبارزه شکست بخورد و دیگری قهرمان بماند. توارث نژاد هلشتاین و سن گاو هنگام رکوردگیری بر مقدار شیر روزانه از تعداد 180462 رکورد شیر روز آزمون سه بار دوشش در روز جمع آوری شده توسط سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی متعلق به 21506 رأس گاو شیری نژاد هلشتاین شکم اول در 10 شهرستان و 132 گله که طی سال های 1379 تا 1388 زایش داشته اند استفاده گردید.

زادگاه این نژاد متعلق به استان فریسلند شمال هلند است. در موقع خريد بايد به شکل و هيکل حيوان و اندام و جثه دام و بالاخره جنس و سن آن کاملاً توجه شود و کليه مزايا و محاسن مربوط به استعداد پرواری در نظر گرفته شود. همچنین به عنوان گاو فرسی یا هلشتاین-فریزی شناخته می شود ، نسبت به سایر گاوها از نظر اندازه بزرگتر است و با لکه های سیاه و سفید مشخص آنها مشخص می شود. زيرا تا حدود بسياری اساس و پيشرفت کار مربوط به انتخاب گاو نر خوب می باشد.ودر انتخاب گاو نر علاوه بر خصوصياتی که در بالا ذکر گرديد بايد به نتايج حاصله نيز توجه داشت و آن را ملاک قرار داد.

حتی اگر حدود 800 نژاد گاو مختلف یا بیشتر وجود داشته باشد ، این دو هستند که به دلیل عملکرد بی نظیر شیر در سال ، آن را در صدر فهرست قرار می دهند. در مواردی قاچاق دام به کشور های همسایه همچون پاکستان و … خروس لاری نژاد شامو : یکی از نژادهای مناسب برای نبرد است که اصالت آن به کشور ژاپن برمی گردد، اما طی تحقیقات به دست آمده نژادهای مولد خروس لاری شامو در اوایل قرن ۱۷ میلادی از کشور تایلند به کشور ژاپن منتقل شده است. از اينرو بهتر است اين انتخاب از ميان گوساله های نر پيش رس گله به عمل آيد.

در ايران نيز بايد اين نکته مورد توجه قرار گيرد و بهتر است کسانی به اين کار مبادرت ورزند که امکان دسترسی آنها به مراتع برايشان فراهم و ميسر باشد. این دام دو منظوره برای تولید گوشت و همچنین تولید شیر مورد استفاده قرار می گیرد. امام جمعه کاشان ن، بیگزاده خلفلو ف، غفوری کسبی ف و اسکندرینسب م (1386) بررسی صفات تولید شیر و ماندگاری گاو نژاد هلشتاین در مجتمع کشت و صنعت مغان. هلشتاین همچنین از نظر تولید شیر از نظر تعداد شیر گاو شماره یک است زیرا این محصول سالانه 23000 کیلوگرم وزن دارد. گوساله های بالاتر در حدود 10 الی 12 ماهه تا موقع کشتار در حدود 4 مترمربع در نظر گرفته می شود, عرض جايگاه مسقف نيز حدود 6 تا 8 متر پيش بينی می گردد.

برخی افراد گوسفند کشتار را برای مصارف گوشتی و برخی دیگر برای استفاده از پوست ، شیر و همچنین پرورش و نگهداری خریداری می کنند. ناحیه را به آرامی به مدت ۲ دقیقه ماساژ بدهید. لقاح مصنوعی تقریبا همیشه ارازان ترین گزینه است و وقتی به درستی (به طور ایده آل با آموزش تکنولوژی های Al ) انجام شود میزان موفقیت مساوی یا بالاتری از روش های دیگر دارد. شناسايي ويژگي هاي پشم گوسفندان ايراني و مزيت نسبي آنها در استفاده در قالي ايران از ديگر اهداف نگارش مقاله بوده وتامل بيشتري در مورد نژادهاي خراساني بعمل امده است. از نظر جسمی ، این نژاد از رنگ پوست روشن تری برخوردار است که معمولاً قهوه ای یا نقره ای به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید