تبریز: همه چیز در مورد شهر تبریز (جاهای دیدنی، تاریخی، هتل و )

فست فود گسترش تبریز با معماری مدرن و چیدمان شیک یک انتخاب منحصربهفرد برای گردشگران تور تبریز است. مرکز تحقیقات هستهای کشاورزی و پزشکی یک مرکز متعلق به سازمان انرژی اتمی ایران برای توسعه سوخت هستهای و دخیل در فعالیتهای مرتبط با غنی سازی است. مرکز تحقیقات هستهای کشاورزی و پزشکی: مرکز تحقیقات هستهای کشاورزی و پزشکی (NFRPC) یک مجموعه عظیم تحقیقاتی متعلق به سازمان انرژی اتمی ایران (AEOI) است که در قطعنامه ۱۷۳۷ (۲۰۰۶) نام آن ذکر شده بود. این تصمیم کمیسیون که باید به تصویب شورای دانشکده پزشکی و شورای دانشگاه میرسید و بعد به صورت لایحه قانونی تقدیم مجلس شورای عالی میشد متاسفانه مدتها معوق مانده و سبب شکایت دانشجویان شده بود از چندی قبل اقداماتی شد تا به تصویب شورای دانشکده پزشکی رسید قریبا به تصویب شورای دانشگاه نیز میرسد و لایحه آن تقدیم مجلس میشود اما موضوع دانشکده پزشکی مشهد و شکایت دانشجویان از نداشتن استادهای خارجی باید عرض کنم در عین حال که وضعیت دانشکده پزشکی مشهد به واسطه وجود آقایان دکترهای تحصیل کرده آنجا که در دانشکده تدریس میکنند خیلی بهتر از سایر دانشکدههای پزشکی است معهذا شکایت دانشجویان دانشکده مشهد یا تبریز و اصفهان و شیراز کاملا صحیح و به جا است لکن مطلب اینست که قانون استخدام پانزده نفر استاد از کشورهای خارجه به تصویب مجلس شورای ملی رسیده و برای تصویب مجلس سنا فرستاده شدهاست بنده با آقایان سناتورهای خراسان مذاکره کردهام که توجه و اقدام بفرمایند زودتر در مجلس سنا طرح و تصوی شود و از جناب آقای وزیر فرهنگ هم تمنی میکنم این موضوع را در مجلس سنا تعقیب و تصویب آنرا بخواهند ضمنا نسبت به رفع نقایص مهم دانشکده پزشکی مشهد که بنده به طور خلاصه یادآوری میکنم بذل توجه و اقدام موثر بفرمایند.

مطلب دیگری را که جناب آقای صدری در جلسه گذشته اظهار فرمودند موضوع شکایت دانشجویان آموزشگاه بهداشت و دانشکده پزشکی مشهد بود بنده خیلی خوشوقتم که جناب آقای وزیر فرهنگ هم تشریف دارند و از حضور ایشان استفاده و تمنی میکنم که توجه بفرمایند به عرایض بنده و یادداشت هم بفرمایند و اقدام هم بکنند. در این بین سناتور محترم جناب آقای دکتر صدیق اعلم که من به ایشان کمال ارادت دارم در مجلس سنا بهاناتی راجع بلزوم جلوگیری از صادرات پشم و پنبه برای تقویت کارخانه جات داخلی فرمودند که اگر چه خاطرم هست نقل قول فرموده بودند روی شکایتی که به ایشان رسیده بود یا به مجلس سنا رسیده بود یک بیاناتی فرموده بودند بی اثر نبود یعنی باز وضع بازار و مردم راه متزلزل کرد و اسباب نگرانی شد جناب آقای سودآور یادداشتی دادهاند به بنده که مرقوم فرمودهاند اخیرا قیمت پشم در امریکا و اروپا صدی چهل تنزل کرده و عمل صدور پشم و پنبه به اشکال برخواهد خورد خوب این هم یک مشکل تازه ایست که افزوده میشود براین مشکلات در جلسه گذشته یا ماقبل جناب آقای صدری نماینده محترم آذربایجان شرح مفصلی بیان کردند در اینجا مبنی به اینکه کارخانجات قالیبافی آذربایجان چون صادرات پشم را آزاد گذاشتهاند تعطیل شده و ضمن مذاکراتشان وبیاناتشان اینطور فرمودند که کارخانجات قالی بافی آذربایجان در حدود ۲۱ هزار دستگاه هست و در حدود پانصد هزار نفر کارکنان این کارخانجات و عائله آنها است.

این را بده که کارخانه بیاوریم اینجا و مردم از آن استفاده کنند ورقه یک دیواری دورش کشیده، این اعیانی یعنی دیوار، حالا اینطوری تعبیر خواهد شد حالا طول دیوار هم دو کیلومتر باشد یا ۵ کیلومتر بنده نمیدانم، اینها اراضی زیادی را بنده اطلاع دارم که صورت جزئش را الان نمیتوانیم عرض بکنم و به نام و نشان عرض نمیکنم زیرا گفتگو بلند میشود درخالصجات رفتهاند اشخاص خارج به اسم این که احد اث جدید میخواهیم بکنیم یک زمینهای درست کردهاند ودیوارهائی کشیدهاند باغهائی درست کردهاند که اینها به مراتب از اصل خالصه منافعش زیادتر است ماکه مخالف نیستیم میگوییم بفروشند ولی به چه مناسبت پولش را نقد نگیرند و با این ترتیب بفروشند؟

فرامرزی ـ ما همیشه مینالیم که مملکت ما بایر و خرابست هر وقت هر عملی خواستیم بکنیم برای آبادی یک موانعی جلوش میگذاریم این ماده به نظر من که البته در خود ماده حرف خواهم زد ـ صحیح نیست، مذاکره هم به قدر کفایت در این قسمت نشده و روشن نشده (صحیح است) یکی دو نفر موافق یکی دونفر مخالف حرف میزنند فورا رای به کفایت مذاکرات میگیرند و رای و حرف باقی را توضیحات باقی را خفه میکنند و مجلس بدون اینکه حقیقه برایش روشن باشد رای میدهد (صحیح است) آقای نبوی فرمودند که اینقدر طول میکشد آنقدر طول میکشد.

شهر تبریز از باستانیترین شهرهای ایران به حساب میآید که در طول تاریخ اتفاقهای تلخ و شیرین بسیاری تجربه کرده است. در این مورد می توان گفت که امروزه 2.000.000 نفر جمعیت در شهر کرج زندگی می کنند و از این حیث به عنوان یکی از پرجمعیت ترین شهرهای کشور می باشد. خصوصیات بارز شهرهای ایران در این دوره وجود تعداد زیادی شهر با جمعیت کم و تعداد معدودی با جمعیت بسیار زیاد میباشد به طوری که حدود ۴۸,۵ درصد از کل جمعیت شهرنشین در سال ۱۳۵۱ در هفت شهر بزرگ (تهران – اصفهان – مشهد – تبریز – شیراز – آبادان و اهواز) که هر یک دارایجمعیتی بیش از ۲۵۰ هزار نفر میباشد سکونت دارند.

این باغ و عمارت باشکوه شاه گلی در سال 1378 به ثبت آثار تاریخ ملی رسید. این قانون در تاریخ ۲۵ دی ۱۳۴۴ به توشیح محمدرضا شاه پهلوی رسید. قانون اجازه خرید لوازم و قطعات یدکی ماشینآلات وزارت راه بدون رعایت آییننامه معاملات دولتی – مصوب ۲ آذر ۱۳۴۴ مجلس شورای ملی و ۲۰ آذر ۱۳۴۴ مجلس سنا. د. ت به شهریار که مرکز مالاریا است برای مبارزه با مالاریا نفرستادهاند (چند نفر از نمایندگان به هیچ کجا نفرستادهاند) موضوع قانون اجرای منع مشروبات الکلی هم که درمجلس شورای ملی به تصویب رسیده و به مجلس سنا فرستاده شده بنده یادآوری میکنم و جناب آقای شوشتری هم یادآوری میفرمایند و تقاضا میکنم مجلس سنا توجه بفرمایند و تصویب بفرمایند.

مکرم- در جلسه اول اردیبهشت ماه مجلس شورای ملی بر اثر وصول تلگرافات شکایت آمیز زارمین و دام داران خراسان در خصوص منع صادرات پشم و پنبه و شکایات تلگرافی صاحبان وسائل نقلیه موتوری مشهد راجع به مناقصه حمل زغال سنگ مصرفی کارخانه قند آبکوه مشهد عرایضی در اینجا کردم و معایب و مضرات منع صادرات را تذکر دادم خوشبختانه دولت وقت به عرایضم توجه کردند و روز بعد آقای دکتر مفخم کفیل سابق وزارت اقتصادی ملی که همیشه در کارهاشان حسن نیت نشان میدادند در مجلس شورای ملی حاضر شده و تقاضا کردند کمیسیونی باحضور بنده و چند نفر از آقایان نمایندگان تشکیل شود و در این خصوص مطالعات بیشتری بعمل آید در نتیجه چند ساعت مذاکرات و تبادل نظر قرار شد تصویبنامه سابق دولت که مدتش منقضی شده بود تمدید و اجرا شود یعنی صادرکنندگان پشم و پنبه مقدار جنسی را که میخواهند صادر کنند قبلا بسازمان برنامه عرضه نمایند که هر مقدار برای مصرف کارخانجات کشور لازم باشد خریداری بقیه صادر شود و این بهترین ترتیب راه حل مشکل صادرات بود همینطورهم عمل کردند و نسبت وضعیت متزلزل مردم آرام شد و بازار صادرات پنبه و پشم رونق گرفت.

به خاندان شریف رشید یاسمی و به مردم غرب ایران مخصوصا شهر کرمانشاه و ایل جلیل او تسلیت میگوییم. نمیدانم چند جلسهاست که تصویب شده کار کوچکی که نیست، یک کار مهمی است، همین ماده به نظر من صحیح نیست، مردم رفتهاند زمین بایر را به حکم احیای موات اجازه کردهاند باغ درست کردهاند حالا شما بگویید که این خالصهاست بیایید از ما بخرید، این باید درش بحث بشود من هم حرفم را خواهم زد، این است که به نظر من مذاکرات کافی نیست و خواهش میکنم آقایان دقت بفرمایید و با یک رای کاری نکنید که یک ملکی که یک آدمی آمده و خودش و بعد پشتش آباد کردهاند بروید ملک خودش را به خودش بفروشید که او هم مال شما نمیداند و مال خودش میداند وارث هم هست به حکم شرعی هم ملکش است منتهی دولت زور دارد اینرا دوباره به نام ملک خودش به او بفروشد اجازه بدهید که ما روی این ماده صحبت کنیم.

فقیه زاده- راجع به کارخانه قند کرج ما تذکر دادیم اصلاح شد خیلی خوب عمل میشود. دولت موظف است، حداکثر تا پایان سال اول برنامهی چهارم، به منظور ساماندهی و جلوگیری از آلودگی و تخریب سواحل، با اولویت دریای خزر، طرح جامع ساماندهی سواحل که متضمن اقدامهای ضروری همچون: تعیین و آزادسازی حریم، استقرار مدیریت یکپارچه سواحل، ضوابط و استانداردهای زیستمحیطی و دریانوردی، صیادی و آبزیپروری بازبینی و اصلاح و تکمیل قوانین و مقررات را همراه با تعیین مسئولیت دستگاههای ذیربط در زمینه سیاستگذاری، اجرا و نظارت، تدوین نماید. امینی ـ بنده متاسفم که در مورد این ماده که بحث میشود آقای وزیر دارایی یا مخبر کمیسیون توضیحی نمیدهند چون این قضیه اینقدر مشکل نیست که در اطرافش صحبت میشود و گاهی هم احساسات غلبه میکند و مطلب را طوری ادا میفرمایند مثل اینکه حقی از کسی تضییع خواهد شد یا عملی میشود که یکی بیاید تمام آن ملک خالصه را ببرد بحث در این است، اغلب آقایانی که مالک هستند اطلاع دارند که د ردهات خالصه یا دهات دیگر یک باغهائی احداث میشود مخصوصا باغ احداث میشود و ای در حدود هر جریبی یک تومان الی ۱۲ قران به مالک میدهند و در آن باغ شاید جریبی صد تومان صد وپنجاه تومان میوه بدست میآید و به فروش میرسد اینکار را رعایا اغلب میکنند اغلب علاف است، بقال است که ساکن ده هم نیست و سرمایه دارد و آن باغی به خصوص، یا آن اعیانی به خصوص، آقای فرامرزی، قیمت زیادی دارد یعنی اگر امروز آن اعیانی که درحدود ۲۰ جریب باغ است (فرامرزی ـ در نتیجه آبادی او قیمت پیدا کرده) اجازه بفرمایید بنده توضیح عرض کنم، عرض کردم که یک کسی آمدهاست ویکجا را محصور کرده و آباد کرده ممکن است باغ بیست ساله باشد، سی ساله باشد از یک کسی به کس دیگر فروخته شده باشند که این اعیان به خصوص قریب ده هزار تومان باشد آنوقت این به مالک مثلا سالی صد تومان میدهد این اولش خالصه بودهاست و امروز اگر بخواهید این خالصه را این ملک را مجانی به صاحب باغ که آمده از دیگری که آباد کردهاست خریده این نظر صحیح نیست و جنابعالی را توجه میدهم که این از دیگری خریداری کرد، دیگری ایجاد کرده و بعد ازسی سال شما بیایید این را مجانی به مالکی بدهید که از خارج آمدهاست این زیانی است که به دولت میخورد، منظور اینست که اگر صاحب اعیان توافق میکند برای خرید عرصه در این جا میآیند یک توافقی میکند که آنهم در مواد دیگر تکلیفشان را معین کردهاست که خبرهائی که مرکب است از نماینده بانک، نماینده مالکین یا زارعین یعنی کس که خودش قسمتی را داشته باشد تعیین میکنند که ظلم نشود حالا قسطش دوسال باشد یا بیشتر باشد یا نقد باشد، آنطوریکه آقای کشاورز صدر فرمودند آن بحث دیگری است البته آن قسمتی که خانه زارع است مانعی ندارد که مجانا بدهند ولی اعیان دیگر که مفصل هست آنرا نمیشود به کسی داد که آمده از دیگری خریده والان هم قیمت گرانی دارد.

در این خصوص در تاریخ۲۸ بهمن ماه کمیسیونی مرکب از چند نفر آقایان نمایندگان مجلس شورای ملی و استادان دانشگاه و مدیران کل وزارت بهداری تشکیل و اینطور نظریه دادند. مصوب کمیسیون بودجه مجلس شورای ملی و کمیسیونهای دارایی و بودجه مجلس سنا. سنا اظهار نظر نکرده و بر نگرداندهاست مطابق ماده ۲ آیین نامه باید در ظرف ۱۵ روز اظهار نظر کند که چون تا ۱۵ روز بدون اظهار نظر مانده این است که ما رای نهایی خواهیم گرفت و میتوانیم خودمان تصمیم بگیریم. حاذقی – این درست نیست قانونی نیست آقا این دولت ممکن است بگوید ما نمیتوانیم بدهیم آقای رئیس بفرمایید از وزرای حاضر یک نفرشان این را قبول بکند.

کرمی – عزیز من آقا ، قانون اسلامی ندارد . نایب رئیس- آقا وقت شما تمام شد. با اشاره به نگرانی جدی که، همانگونه که با گزارشهای مدیر کل آژانس بینالمللی انرژی اتمی به تاریخهای ۲۷ فوریه ۲۰۰۶، ۸ ژوئن ۲۰۰۶، ۳۱ اوت ۲۰۰۶، ۱۴ نوامبر ۲۰۰۶، ۲۲ فوریه ۲۰۰۷، ۲۳ مه ۲۰۰۷، ۳۰ اوت ۲۰۰۷، ۱۵ نوامبر ۲۰۰۷، ۲۲ فوریه ۲۰۰۸، ۲۶ مه ۲۰۰۸، ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۸، ۱۹ نوامبر ۲۰۰۸، ۱۹ فوریه ۲۰۰۹، ۵ ژوئن ۲۰۰۹، ۲۸ اوت ۲۰۰۹، ۱۶ نوامبر ۲۰۰۹، ۱۸ فوریه ۲۰۱۰ و ۳۱ مه ۲۰۱۰، ایران تعلیق کامل و مداوم تمام فعالیتهای مرتبط با غنیسازی و بازفرآوری و پروژههای مرتبط با آب سنگین را به اجرا در نیاورده است.

اگر شما این ابنیه مفصل دولتی را به او مجانی بدهید این ظلمی است که به دولت شده و دولت هم البته آنچه که دارد متعلق به ملت است این را توجه بفرمایید در کمیسیون با ریز و رسیدگی کامل و مثلا از قریه امین آباد که خالصه دولت است در آنجا یک ابنیه واعیانی هست که اگر واگذار کنند به کسانی میدهند کسی میآید بیجهت این را میبرد بدون اینکه چیزی بدهد به دولت این رابنده عرض میکنم که کاملا این دو قسمت تفکیک بشود چون آنچه که مربوط به زارع است گفتهاند مجانی بدهند (شوشتری – عرصه بنا مال صاحب ملک است هر که باشد) بهر صورت بنده خواستم توضیح بیشتری بدهم چون در کمیسیون قوانین دارایی بودم و خوبست که آقای وزیر دارایی یا آقای مکرم هم توضیحاتی بدهند که مطلب روشن بشود.

واصل آن اسناد انگلیسی است فقط مروری می کنیم و آنهائی که از نظر تصمیم گیریش برای کمیسیون مهم بوده است توضیحاتی می دهم یک شرح زندگی خسرو قشقائی است که در سفارت بوده و تنها چیزی که در پایان این اظهارنظر هست مربوط به قل از سال ۵۲ هست . صفایی – قبلا تصویب شده و حالا اعلام رای شده جای بحث نیست فقط با ورقه باید رای گرفت. موافق ۶۸ رای – مخالف۱ رای- ممتنع ۶ رای.

دیدگاهتان را بنویسید