تفریحات هیجان انگیز در تهران

این سد بر روی رودخانه اناربار (قمرود) ساخته شده و دارای 57 متر ارتفاع از سطح زمین میباشد. حجت میانآبادی در گفتوگو با خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران پویا، در رابطه با تامین حقآبه تالاب هامون از رودخانه هیرمند گفت: رودخانه هیرمند از چند رود مختلف از جمله ارغنداب, فراح رود, خاشرود و هاروت رود تشکیل شده است که عمده آنها در انتها وارد تالابهای بینالمللی هامون میشوند. همچنین گیاهانی مانند نی بن، خوشاب و چنگال آبی روی سطح دریا غوطه ور هستند که در پاییز مکان زندگی اردک ماهیها میشوند.

ترکی آذربایجانی به عنوان زبان گفتاری همچنین در نواحی شرقی ترکیه و جنوب گرجستان و داغستان رایج است. عصاره برگ های مریم گلی ضد التهاب طبیعی هستند و به بازیابی عملکرد روده برای رهایی از سموم کمک می کنند ؛ اغلب توصیه می شود علائم سندرم روده تحریک پذیر و همچنین استفراغ و اسهال را بررسی کنید. با توجه به نوع توده هوا، سرعت و جهت آنها، کارشناسان هواشناسی می توانند وضعیت هوا و تغییرات آن را برای روزهای آینده پیش بینی کنند.

آب و هوا بر معماری تأثیر زیادی دارد .درکشور ما به دلیل گوناگونی آب و هوا، معماری های گوناگونی در نقاط مختلف کشور دیده می شود . جهت رشته کوههای بلند مانند البرز و زاگرس نیز در پراکندگی جغرافیایی بارش کشور اثر دارد. 35- دو اثرمتفاوت رشته های البرز و زاگرس را بنویسید: رشته کوه های البرز و زاگرس دو اثر متفاوت دارند. این عامل موجب بارش های بیش تر در دامنه های شمالی البرز و دامنه های غربی زاگرس شده است. محدوده جغرافیایی بحرانی این پدیده، کشورهای ایران، عراق، ترکیه، کویت و عربستان هستند.

48- محدوده ریزگردها کجاست؟ 50- چه راهکارهایی برای مقابله با ریزگردها مناسب است؟ ریزگردها بیشتر شامل گرد و غباری است که وارد هوا می شود. بستر خشکشدۀ دریاچه موجب وزش طوفانهای گرد و غبارشده است که در سرتاسرناحیه میوزند و گرد و غبار سمی آلوده به نمک، کود شیمیایی و آفتکُشها را با خود جابهجا میکنند. بانک های خود را پر نی و رسد در کمتر پر شده با گل و لای، غنی از مواد آلی است.

امروزه با پیشرفت ارتباطات و ّ فناوری می توانیم از طریق سایت های مختلف اینترنتی و نرم افزارهای مختلف، که امکان نصب روی رایانه و رایانه همراه را دارند به اطلاعاتی در مورد پیش بینی وضع هوای شهرها، روستاها و دیگر مناطق مختلف جهان دست یابیم. 5- نقش پیشرفت ارتباطات فناوری در پیش بینی وضع هوا را شرح دهید. 13- نقش میزان ارتفاع برآب وهوای کشوررا بنویسید: با افزایش هر 1000متر ارتفاع، دمای هوا به طور میانگین حدود 6درجه سانتیگراد کاهش می­یابد. 18- ویژگی های توده هوای سرد وخشک سیبری را بنویسید: – در دوره سرما وارد ایران می شود و باعث سردی و خشکی هوا درزمستان می شود وموجب ریزش بارش درسواحل شمالی.

کویر، بخشی از بیابان است و به نمکزارهای پف کرده ای گفته می شود که تبخیر شدید، عامل اصلی شکل گیری آن است .بخش بزرگی از دشت کویر، بیابان واقعی است؛ یعنی میانگین بارش سالانه آن از 50میلیمتر کمتر است. فارسی یا پارسی یکی از زبان های هندواروپایی در شاخهٔ زبان های ایرانی جنوب غربی است که در کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان به آن سخن می گویند. علاوه بر آن، بر نوع لباس ِ پوشیدن و یا انتخاب نوع مسکن ما نیز مؤثر است. 2- آب وهوا یا اقلیم را تعریف کنید: آب و هوا به مجموعه عناصر جوی غالب در یک منطقه دردرازمدت گفته میشود؛ مثلًا آب و هوای استان خراسان جنوبی، گرم و خشک است.

15- توده هوا را تعریف کنید: توده هوا، حجم بزرگی از هوا است که ویژگی فیزیکی آن به خصوص از نظر دما و رطوبت، در سطح افقی در صدها کیلومتر تقریباً همسان باشد. 46- جغرافیای پزشکی را تعریف کنید. با این حال می توانید در دشت های ترکمن اطراف آن چادر بزنید و حتی اسب سواری کنید و سفری بسیار خوب را تجربه کنید. با وجود زیبایی فوقالعادهای که دارد، هنگام رانندگی باید مراقب درههای عمیق باشید و نکات ایمنی را رعایت کنید و آرام برانید. جنگلهای اطراف این دریاچه از بکرترین و زیباترین نقاط جنگلی در شمال ایران است که هر ساله گردشگران و طبیعت دوستان بسیاری را به سوی خود جلب میکنند؛ اما بهدلیل قرار گرفتن در ارتفاعات جنگلی و دور از دسترس به نسبت سایر دیدنیهای این منطقه، هنوز بکر و دست نخورده باقی مانده است.

از لحاظ نظام اداری، دهستان تابع بخش، بخش تابع شهرستان، شهرستان تابع استان و استان تابع تشکیلات مرکزی(پایتخت) خواهد بود. 38- ویژگی های بیابان دشت کویر را بنویسید: موقعیت آب و هوایی در نواحی مرکزی ایران به گونه ای است که یکی از بزرگ ترین کویرهای جهان را به مساحت 60هزار کیلومتر مربع به وجود آورده است. 24- در کدام قسمت از ایران در تابستان بارش وجود دارد و چرا؟ درسواحل شمالی کشور، دریای خزردر افزایش بارش، نقش مهمی داردولی خلیج فارس و دریای عمان به دلیل عدم امکان صعود هوای مرطوب، در بارش سواحل جنوبی کشور، نقش چندانی ندارند و موجب شرجی شدن هوا می شوند.

7- نقش عرض جغرافیایی بر آب وهوای کشور را توضیح دهید: در مناطق جنوبی کشور، که در عرضهای پایین جغرافیایی قرار دارند (به خط اِستوا نزدیک ترند( زاویه تابش خورشید هنگام ظهر، نزدیک به عموداست و به همین دلیل در این نواحی، مقدار تابش خورشید بیشتر و هوا گرم تر است؛ مانند استان های هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان. چشم اندازهای زیبای طبیعی سواحل شمال و جنوب، همه ساله در فصل مناسب، پذیرای مسافران زیادی است .علاوه بر آن، جزایر جنوبی کشور ازنقاط دیدنی است.

38- اهمیت جلگه های شمالی وجنوبی کشور را بنویسید: در جلگه جنوبی کشور، وجود تنگه هرمز و سواحل طولانی، امکانات حمل و نقل کالا و مسافر و صیدماهی را فراهم می آورد. ولی در مناطق شمالی کشور که در عرض های بالای جغرافیایی قرار دارند و زاویه تابش خورشید مایل تر است، مقدار تابش کم تر و هوا سردتراست؛ مانند استان های آذربایجان غربی و شرقی. پس در نواحی کوهستانی کشور، آب و هوا سردتر و در دشت های داخلی کشور،که ارتفاع کمتری دارند آب و هوا گرم تر است.

26- انواع آب وهوای ایران را نام ببرید: آب وهوای گرم و خشک – آب وهوای کوهستانی – آب وهوای گرم وشرجی – آب وهوای معتدل خزری. 30- ویژگی های آب وهوای معتدل خزری را بنویسید. 29- ویژگی های آب وهوای گرم و شرجی را بنویسید. 7 – اگر در یک ناحیه، شرایط آب و هوایی و خاک مناسب برای کشت بعضی از محصولات وجود نداشته باشد، چه اقداماتی صورت می گیرد؟

مرکز پرفشارجنب حاره ای، از طریق جلوگیری از صعود هوای مرطوب، باعث کاهش باران و ایجاد بیابان ها درکشور می شود. غلظت بالای نمک در آب دریاچه فعالیت های باکتری های موجود در آن را افزایش می دهد، باکتری ها در کنار نمک و با استفاده از نورخورشید شروع به تولید رنگدانه کاروتینوئید می کنند، رنگدانه ای که باعث تغییر رنگ آب دریاچه و صورتی شدن آن می شود. این پزوهش از نوع توصیفی – تحلیلی است و ب از روش کتابخانه ای و اسنادی استفاده شده است.

این دریاچه از شمال به دره الموت می رسد، برای همین کسانی که به بازدید از قلعه تاریخی الموت می روند، ساعاتی را به دیدن این دریاچه اختصاص می دهند. بنابراین رایزنیهایی در این جلسه برای عهده دار شدن عاملیت بانک شهر در زمینه اوراق مشارکت انجام شد و با توضیحاتی که مدیرعامل بانک شهر ارائه داد، مقرر شد از ظرفیت ۸ هزار میلیاردی اوراق مشارکت بند «د» تبصره ۵ بودجه سال گذشته، تا سقف ۵ هزار میلیارد تومان به بانک شهر اجازه پذیرش عاملیت دهند و در این راستا مشکل شهرداری تهران و برخی شهرهای دیگر برطرف شد.

شهر نیز از قرنهای سوم و چهارم پیش از میلاد بازمانده است. محل تجمع و مرکز بازارهای سمرقند، محلی به نام «رأسالطاق»، از آبادترین نقاط شهر بود و کالاهای گوناگون فراوانی برای خرید و فروش در آنجا وجود داشت. 36- عوامل انسانی تغییر دهنده جلگه­ها را بنویسید: انسان در نواحی ساحلی با اسکله سازی، بندرسازی، دیواره سازی ساحلی، احداث جاده روی جلگه های ساحلی، تغییر در پوشش گیاهی و بهره برداری وسیع از آن و گسترش شهرها و روستاها به ضرر از بین رفتن اراضی کشاورزی و جنگلی، تغییرات وسیعی در نواحی ساحلی ایران ایجاد می­کند و باعث می شود که طی چند دهه، چهره زمین در این مناطق تفاوت های اساسی کند.

43- برای کاهش سوانح جاده ای کدام راهکار مناسب تر است؟ 44- مهم ترین سوانح جاده ای کشوررا نام ببرید: برف سنگین، سقوط بهمن، وقوع سیل، یخبندان و پدید آمدنِ مه. 10- مهم ترین کمربندهای خشک و بیابانی کره زمین در اثرچه عاملی به وجود آمده است؟ 32- مهم ترین عامل خشکی آب وهوای ایران و گسترش بیابان ها چیست؟ عواملی چون کاهش ریزش هایّ جوی، خشک شدن باتلاق ها و مدیریت ضعیف منابع آب در این مناطق، باعث شکل گیری این پدیده شده است. به علت وجود دو رود بزرگ جیحون و سیحون در این منطقه، این دریا بالغ بر 68000 کیلومتر مربع وسعت داشت.

دیدگاهتان را بنویسید