جاهای دیدنی شیراز (1401)☀️لیست جاذبه ها و تفریحات با آدرس

اما برای علاقه مندان به نجوم و علم ستاره شناسی بازدید از رصدخانه ابوریحان بیرونی شیراز بسیار ارزشمند خواهد بود. گردشگران زیادی برای زیارت آرامگاه باباکوهی از این منطقه بازدید میکنند. مقبره مقدس شاه چراغ، آرامگاه دو تن از برادران امام رضا (ع)، امام هشتم شیعیان است و یکی از محبوبترین مکانهای زیارتی و گردشگری شیراز به حساب میآید. برادران امام هشتم (ع) در قرن نهم به شهادت رسیدهاند اما از دوران قاجاریه تا به امروز مقبره آنها توسعه زیادی یافته است. خواجوی کرمانی، یکی از شاعران پرآوازه قرن هفتم و هشتم هجری قمری است. گفته میشود که زمانهای این باغ در حدود قرن هشتم بخشی از صحرای مصلی و جعفر آباد بوده که به مرور زمان تبدیل به منطقه ای مسکونی شده است.

در بیمههای تکمیلی انفرادی طرح های مختلفی برای پوشش دندان پزکشی ارائه میشود که سقف پوششهای مختلفی را دارند. در سقف اتاقهای طبقه بالای عمارت باغ نارنجستان نقاشیهایی با سبک اروپایی وجود دارند و در میان آنها تصویر کلیساهای آلپ جزو شگفت انگیزترین نقاشیهاست. بسیاری از آثار تاریخی که جزو جاهای دیدنی اصفهان محسوب میشوند در دوران صفویان خلق شدهاند. آرامگاه خواجوی کرمانی در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی بنا شده و جزو جاذبههای شهر شیراز محسوب میشود. نیز جزو سایر جاذبههای گردشگری مدرن در شیراز هستند.

این شهر یکی از مکان های مهم گردشگری در ایران است که میراث فرهنگی آن از اهمیت جهانی برخوردار می باشد. از جاذبه های گردشگری نزدیک به آرامگاه شاه شجاع می توان به هفت تنان، حافظیه، دروازه قرآن، باغ جهان نما، آرامگاه خواجو کرمانی اشاره نمود. آرامگاه شاه چراغ یکی از محبوب ترین و زیباترین عبادتگاههای شیراز است و در ایام خاص مذهبی شور و صفای خاصی دارد. باغ ارم شیراز، باغ عفیف آباد یا گلشن، موزه نظامی باغ عفیف آباد، باغ دلگشا، باغ موزه نارنجستان قوام، عمارت شاپوری و دیگر کوشک باغ ها جزو دیدنی های مصفای شهر به شمار می روند که روح و جسم آدمی را جلا می بخشند و صفای خاصی دارند.

همچنین این مردم آداب و رسوم ویژهی خود را دارند. همچنین شاید جالب باشد اگر بدانید که در شاهنامه به دخمهها اشاره شده است. استفاده از مقرنس کاری، و گچبریهای خاص جلوه جالبی به این مکان داده و تنوع این تزئینات و نظم بین آنها بیشک برایتان جالب خواهد بود. شاید به این موضوع پی بردهاید که شهرداری شیراز در اماکن تاریخی شهر موزههای مختلفی را برگزار میکند و سعی دارد جاهای دیدنی شیراز را بهتر و زیباتر جلوه دهد.

این بازار سرای مشیر یا همان بازار گلشن نام دارد و بیشک یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز است. باغ جنت یا همان پارک جنت، یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز است که در دل شهر شیراز واقع شده و قدمتش به دوران قاجار مربوط است. مردم شیراز حدود ۱۵۰ سال پیش در باغ جنت به تفریح میپرداختند و خستگی در میکردند. بنابراین، دستور ساخت باغ جنت شیراز صادر می گردد و یک باغ باصفا پوشیده از درختان سرو و کاج شکل میگیرد.

دریاچه مهارلو به واسطه نوعی جلبک رنگ آبی خود را از دست داده و در اغلب فصول سال تناژی از رنگ صورتی به خود میگیرد. در سال ۱۲۲۳ حکومت قاجار تصمیم میگیرد باغی را در دل شیراز بسازد. اما در دل همین بازار قدیمی که یادگار دوران زندیه است، یک بازار دیگر وجود دارد که از زمان قاجار باقی مانده است. یک حوض بزرگ و کاشی کاری شده در این محوطه قرار دارد که اطرافش را درختان خوش رنگ و بوی نارنج احاطه کرده و به زیبایی محیط افزوده است.

دروازه قرآن در شرق شیراز قرار دارد و مسافرانی که از سمت جاده اصفهان- شیراز وارد شهر میشوند، این بنای معروف را مشاهده میکنند. یک بنای قدیمی متعلق به دوره قاجار در میدان شاه چراغ و پشت مسجد شهدا وجود دارد که در سال ۱۳۱۱ هجری قمری بنا نهاده شده و قریب به ۱۰۰ سال قدمت دارد. محمدعلی خان قوام الملک در دوره قاجار از ثروتمندان شیراز بود. یک حوض فواره دار در مرکز محوطه آرامگاه واقع شده و کاشی کاریها و آینه کاریهای نمای آرامگاه تصویری خیره کننده از معماری ایرانی را ارائه میدهند که به زیبایی و حس و حال دلنشین محیط چندین برابر افزودهاند.

در قسمت شمال شرق محوطه آرامگاه شاه چراغ موزهای قرار دارد که در ارتباط با شهر شیراز آثار مختلفی از قبیل قرآنهای نفیس قدیمی و دری با تزئینات طلا، نقره و لاجورد به نمایش گذاشته است. آب انبار وکیل در شرق ارگ کریم خان قرار دارد و برای آن بادگیر بزرگی با تزئینات آجرکاری زیبا طراحی شده است. برای دیدن بازار مشیر باید ساعت ۸ صبح تا غروب آفتاب به بخش جنوبی بازار وکیل بروید. دریاچه مهارلو از شهر شیراز فاصله زیادی دارد اما بازدید از آن قطعا ارزشمند است و به شدت توصیه میشود.

یکی از شش دروازه قدیمی شیراز، دروازه قرآن است که از گذشتههای دور باقی مانده و در ورودی شهر قرار دارد. اما در هر صورت بازدید از باغ جهان نما و عمارت هشت ضلعی که در میان آن قرار گرفته ارزشمند است. زیرا نهر کوچکی از میان درختان جریان داشت که امروزه اثری از آن وجود ندارد. قسمت شاهنشین بسیار زیبا است و سوژه جذاب عکاسی در میان مکان های دیدنی شیراز است. این رصدخانه در بالای کوههای کوی ارم قرار دارد و مسیر دسترسی به آن کمی دشوار است.

عمارتی که در باغ جهان نما قرار دارد از آجر ساخته شده و برخلاف دیگر عمارتهای شیراز خبری از کاشی کاری و نقاشی در آن نیست. با این همه هنوز هم بوستان های بزرگ در سطح شهر قرار دارد و آب و هوای آن را مطبوع کرده است. آب انبار وکیل، یادگار زیبایی از آبادانیهای دوره زندیه است و هنوز هم پابرجا و استوار سرپا ایستاده است. عمارت شاپوری در دوره پهلوی اول یعنی رضاشاه ساخته شده است. زمانی که طاقهای بلند دروازه قرآن را مشاهده میکنید، یعنی به شهر شیراز رسیدهاید. از دیگر مکان های دینی در شهر نرگس ها کلیسای مریم مقدس می باشد که دیدنی بوده و از چشم گردشگران مخفی مانده است.

حدود ۱۴۰ نوع گوهر و سنگهای قیمتی جذاب و چشم نواز در موزه سنگ و گوهر دریای نور نگهداری میشوند. نگاره های موجود بر روی سقف کلیسا بسیار چشم نواز بوده و نمی توان نظیر آن را در هیچ کلیسایی پیدا کرد. طبقه دوم این موزه با مبلمان خارجی و شیک از فرانسه مبله شده که بر زیبایی آن افزوده است. ایرلاین های زیادی در مسیر پروازی تهران به شیراز وجود دارند که می توانید با توجه به زمان و هزینه و قیمت ها ، بلیط مورد نظرتان را رزرو نمایید. آن چه باعث شهرت و جذابیت باغ خلیلی شده، درختان کهنسال و کمیاب هستند که در باغ وجود دارند.

نام دروازه قرآن از قرآنی گرفته شد که «عضدالدوله دیلمی»، امیر سلسله دیلمیان دستور داد آن را در محفظهای در بالای طاق دروازه قرار دهند تا کسانی که از این دروازه عبور میکنند، سفر سلامت و بیخطر داشته باشند. به تصور بسیاری از مردم آرامگاه این شاعر با توجه به نام او در کرمان قرار دارد، در صورتی که وی متولد کرمان بوده اما از آن جایی که بیشتر عمر خود را مشغول سفر بوده و درنهایت در شیراز درگذشته است، آرامگاهش در شیراز قرار دارد. بعد از همین ماجرا بود که پسر این صوفی سرشناس افتخار ازدواج با دختر شاه اسماعیل را به دست آورد و سپس حکومت شهر یزد به او داده شد.

سعدی یکی ازشاعران پرآوزاه است که ایرانیها او را سلطان الشعرا لقب دادهاند. گفته میشود که مراحل اولیه ساخت این سد به دوران داریوش هخامنشی بازمیگردد. باغ ارم به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است. در سال ۱۳۸۲ خانه صابر در لیست آثار ملی ایران ثبت شد و اولین موزه لباسهای سنتی و آیینی شیراز در سال ۱۳۸۴ در خانه صابر برگزار شد. در سال ۱۳۵۲ موزه موسیقی شیراز یا همان خانه منطقی نژاد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موزه موسیقی شیراز یا همان خانه منطقی نژاد معماری زیبا، نقاشی و آینه کاریهای ظریف، سقفهای چوبی و نقش و نگارهای اسلیمی دارد و مکان مناسبی برای آشنایی با نوازندگان و موسیقی دانهای مطرح جهان است. آرامگاه خواجوی کرمانی در ابتدای جاده شیراز به اصفهان قرار دارد. این موزه داخل باغ ارم قرار دارد و مکان فوق العادهای برای علاقه مندان به سنگهای قیمتی به حساب میآید. این بازار قدیمی تقریباً تمام سوغات استان فارس را دارد و برای خرید سوغات جای بسیار مناسبی است. یکی از جذاب ترین تفریح ها در سفر به شیراز خرید بوده و برای خیلی از مسافران هیجان انگیز است.

راه دیگر برای سفر به شیراز، خرید بلیط قطار شیراز و استفاده از قطار است. نشانی ایستگاه راه آهن شیراز: ابتدای جاده سپیدان، بعد از ورودی شهر جدید صدرا، جلوتر از مجتمع تجاری تفریحی خلیج فارس، ایستگاه راه آهن شیراز. این چشمه که در شمال غرب شهر شیراز واقع شده در چشمه رودخانه اعظم است و آب باغهای میوه در روستاهای زیر دست خود را تامین میکند. این کافه دسرهای خاص و خوشمزه ای ارائه می دهد که از جمله می توان به بستنی هایی با نان مجارستانی اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید