جغرافیای تاریخی سمرقند و بخارا

رود هیرمند با 1400 کیلومتر طول ، بزرگترین رودخانه داخلی افغانستان می باشد که نقش مهمی در آبادانی و سرسبزی قسمت وسیعی از کشور ما دارد. رود هیرمند وقتی به سیستان می رسد، «هامون هیرمند» را تشکیل می دهد که باتلاق نیزاری است و عرض آن گاهی به ۴۰ و طولش به ۱۶۰ کیلومتر می رسد. هیرمند در بخش پایانی خود مرز میان ایران و افغانستان را تشکیل می دهد و وقتی آب دریاچه هامون زیاد باشد، مازاد آن – همچنان که گفتیم – به دریاچه «گودزره» واقع در مرز ایران و افغانستان و پاکستان می ریزد.

دریاچه هامون هفتمین تالاب بینالمللی کشور و محور حیات در سیستان است که خشکی بستر آن در دوره خشکسالی یک دهه گذشته خسارتهای زیادی به این خطه وارد کرده است. درون محدوده درياچه هامون بلندي هايي به شكل مستطيل يا دايره با طول متوسط 100 تا 150 متر، عرض 50 تا 70 متر ارتفاع 3 تا 5 متر وجود دارد كه تختك ناميده مي شود و در گذشته مأوا و مسكن قبايل مختلفي بوده است كه با دام هاي گوناگون خود در آنها زندگي كرده و علاوه بر تأمين علوفه دامها، فعاليت هاي جانبي اقتصادي از قبيل ماهيگيري و حصير بافي داشته اند.

در داخل اين هامون چند بركه با عمق بيشتر وجود دارد كه عبارتند از چونگ دراز، چونگ يكدست و چونگ ريگ كه در مواقع كم آبي به مدت طولاني تري آب خود را حفظ مي كنند. عمق متوسط آن در مواقع پرآبي یک و نیم متر و در شرايط ميان آبي و كم آبي 1 متر تعيين شده است . جنگل ممرز محل زندگی بسیار زیادی از حیوانات است … میزان آبدهی این رود 5700 میلیون متر مکعب در سال است و حداکثر دبی سرریزها به 3500 متر مکعب تخلیه در ثانیه است به طوری که بیشتر اراضی سست را کنده و ساحل آن به طرف ایران پیشروی میکند در مناظر اطراف رود ارس نادرترین حیوانات و پرندگان و گونه های گیاهی به دلیل آب و هوای مساعد زیست میکنند که دیدنشان برای هر بینندهای به راستی که تماشایی است.

رود هیرمند (هلمند): از کوههای «یغمان» در غرب کابل سرچشمه گرفته و 1400 کیلومتر طول دارد و در جنوب غربی افغانستان قسمت کمی از مرز مشترک ایران و افغانستان را تشکیل میدهد و مهمترین منبع تأمین آب دریاچه های سیستان و بلوچستان و اراضی زراعی شمالی آن است. البته کشورهای عضو همواره اقدامهای لازم را انجام دادهاند اما هدف از برگزاری این نشست تقویت اقدام مشترک این کشورهاست. تالاب هامون با قرارگرفتن در مرکز مناطق بیابانی و نیمه بیابانی کشورهای ایران و افغانستان، تنها محل زیست پرندگان مهاجر در شرق کشور محسوب می شود.

تا اینکه در سال 1351 بامداخله سه کشور آمریکا، کانادا و شیلی موسوم به کمیسیون دلتا که روی رودخانه هیرمند کار کارشناسی انجام دادند قراردادیبین دو دولت در کابل به امضاء رسید و قرار شد در هر ثانیه 26 مترمکعب آب سهم سیستان و هامون باشد. در تازهترین اظهاراتی که مدیر عامل شرکت آب منطقهای فارس در باره تعیین حقابه کشاورزی و محیط زیست بیان کرده سهم تالاب بختگان ۴٠ میلیون مترمکعب حقابه تعیین شده است که پس از اولین بارندگی موثر این میزان آب در بستر رودخانه رها می شود. تیمورلنگ نیز از این دریاچه چنین یاد میکند:امیر سیستان مرا سوار برکشتی کرد و روی دریاچه هامون گردش داد وبه من گفت که در دوره رستم وسعت این دریا بیش از این بود که میبینی.

دریاچه و تالاب بینالمللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه و هفتمین تالاب بینالمللی جهان است. پژوهشحاضر با هدف برنامه ریزی و مدیریت دریاچه هامون با تاکید بر تجارب داخلی و جهانی به بررسی تاثیرات تغییراقلیم و توسعه، بر حیات دریاچه ها در ایران و جهان است که خود از عوامل اصلی توسعه اقتصادی می باشد.پژوهش حاضر از لحاظ هدف کاربردی- توسعه ای و براساس روش تحقیق توصیفی- تحلیلی است. همچنین حرکت لجنهای سیاه لایه های زیرین در این شکل گیری ها موثر است.

کولون افقی در ناحیه دنده شماره ۱۱ به بخش زیرین دیافراگم از طریق پرده صفاق متصل است. این دو منبع همانقدر که در گسترش، رشد و شکل گیری تمدنهای این ناحیه موثر بوده اند در نابودی تمدنها نیز سهمی داشته اند. در این ناحیه از کنار کلساهای تاریخی بزرگ و کوچک کیش ارمنی می گذرد تا به داستان های تاریخی و حماسی شهرهای کهنسال سرراهش برسد. اگر مقدار آب زیاد باشد، «گودزره» هم به صورت دریاچه در می آید، اما در سالهای کم آبی، باتلاقی بیش نیست و سطح آن تا یک دهم کاهش می یابد.

گرچه رژیم خاصی نیست که برای جلوگیری یا درمان IBD مفید تشخیص داده شده باشد، اما ایجاد تغییرات غذایی میتواند به کنترل علائم کمک کند. از طرف دیگر، مارپیچ لایه بیرونی، یک مارپیچ با پیچش سست را ایجاد میکند و انقباضات این بخش باعث میشوند که محتویات روده بزرگ به جلو و عقب حرکت کنند. این بنا محل سکونت پادشاهانی همچون آقا محمدخان، فتحعلی شاه، ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و احمدشاه قاجار بوده است و با معماری و تزئینات منحصربهفرد، محلی ایده آل برای علاقهمندان به تاریخ، معماری ایرانی و نئوکلاسیک اروپایی و عکاسی است.

کنار این دریاچه کوه اوشیدا(اوشیدم یا اوشیدر) قرار دارد که در واقع کوهی بوده است که بر فراز آن بر زرتشت پیامبر وحی نازل می شده است. اگر دوست دارید دوچرخه سواری در این پیست را تجربه کنید ولی دوچرخه ندارید، اصلاً جای نگرانی نیست. مراکزی در کنار این دریاچه وجود دارد که میتوانید از طریق آنها، دوچرخهای را برای مدتی اجاره کنید. با توجه به آمادگی بدنیتان میتوانید پیستی را که مناسب است انتخاب کنید و از دوچرخه سواری لذت ببرید. 6 دلایل بسیار کم جمعیت بودن نواحی داخلی ایران را نام ببرید.

در حقيقت آنچه وجود تختك ها را توجيه مي كرد و آنچه بودن انسان تختك نشين را الزامي مي ساخت وجود منابع فراوان علوفه مورد نياز گاو سيستاني و وابستگي زياد اقتصاد مردم منطقه به آن بوده است. وی افزود: بیتردید در حوضه دریاچه ارومیه سایتیابی مناسب برای پرورش آرتمیا حائز اهمیت است و در استان با توجه به سرمای هوا و کوتاه بودن دوره گرما، احتمال اینکه بتوان پرورش آن را اقتصادی کرد دچار شک و شبهه است و هماکنون تنها دشت فسندوز پاسخگو است و اگر خواهان معرفی سایت دیگر باشیم باید مطالعاتی بر روی این سایتها انجام شود.

در سیستان، حیات وابسته به هامون است و اهمیت این دریا در تمام ساختارهای زندگی مردم منطقه مشهود است. فعالیتهای معیشتی مردم حاشیه هامون شامل کشاورزی دامداری، صیادی و صنایع دستی است. تعداد كل تختك نشينان هامون را در سال 1383 شمسي 3411 خانوار و گاوهاي موجود در تختك ها را بين 60 تا 100هزار رأس برآورد نموده اند؛ اما از آن پس به مرور با زوال زندگي روستانشيني ، تغييرات اكولوژيك در منطقه بخصوص خشكسالي، بيماري هاي اپيدمي و مهاجرت افراد به شهرها، روز به روز اين قشر توليد كننده ، كوچك و كوچك تر شده و تختك ها به تدريج از دام و انسان خالي شدند.در حال حاضر شمارش دقيق تختك ها مقدور نيست، زيرا برخي از تختك ها تبديل به روستا شده اند، برخي نيز خالي از سكنه گرديده و تنها نامي از آنها باقي مانده است.

از سوی دیگر طوفان های شنی پیامد دیگر خشک شدن این دریاچه بودند که منجر به آلودگی هوا، و شیوع انواع بیماری ها در آن منطقه شدند. سیگار. مصرف زیاد سیگار با افزایش خطر این بیماری همراه است. این تیم تحقیقاتی در ویدئوهای اخیر منتشر شده خود نشان دادند چگونه مجموعه ای از اعصاب بدن که به عنوان سیستم عصبی روده شناخته شده اند کنترل بسیاری از عملکردهای بدن را به عهده دارد.

ابراهیم زاده، ع.، 1388. تحلیل اثرات خشکسالی های اخیر و کمبود آب دریاچه هامون بر کارکردهای اقتصادی سیستان. از آنجائي كه حيات اين درياچه به رود خانه هيرمند و انشعابات فرعي آن وابسته است ، آبگيري آن منوط به نوسانات طبيعي يا مصنوعي (احداث كانال) رودخانه هيرمند بوده و قطعا آبگيري اخير مخازن چاه نيمه، سدهاي زهك، سد سيستان و يا سد كجكي در افغانستان تأثير زيادي در كاهش آبگيري درياچه داشته است ؛ به ويژه در سال هاي اخير بروز خشكسالي از يك طرف و احداث سدهاي جديد و آبگيري مخازن چاه نيمه از طرف ديگر، ظرفيت آبي رودخانه هيرمند را كاهش داده و منجر به خشكي هامون هيرمند شده است.

همچنین امروزه اهميت وجودي زئوپلانكتون ها در ساختار اكوسيستم هاي آبي و همچنين ارزيابي توان توليد در هر نوع آبي شناخته شده مي باشد. بر اساس بررسي هاي بعمل آمده ، قدمت تخت ها همزاد تمدن در سيستان است و آثار بجا مانده از شهر سوخته ( 3500 تا 4000 سال قبل از ميلاد مسيح ) تأييدي بر اين مدعاست. در فرهنگ معين « تخت » به معناي هر جاي مرتفعي از زمين كه در روي آن نشينند، خوابند و تكيه كنند، ذكر شده است و « ك » پسونديست به معناي تشبيه و مانند كردن ؛ بنابراين معناي لغوي تختك عبارت است از « مانند تخت » و يا « شبيه تخت » .

اسم فاعل فرادثه و فراذح عبارت است از فراذنت به معنای فراوان کننده و اسم فعل یا مصدر آن فراذح به معنای فراوان کردن میباشد. دریاچه سد کرج در اواخر زمستان پر شده است و بارندگی ها ادامه دارد . پاسخ: در مناطق کوهستانی، مکان هایی وجود دارد که آب بخش هایی از رودها را تأمین می کنند .به این مکان ها کانون های آبگیر می گویند. با وجود مقدار آبی که دریاچه هامون از رودهای مختلف دریافت می کند، عمق آن هرگز از ۴/۵ متر تجاوز نمی کند و اغلب حدود ۱/۵ تا ۲/۵ متر است.در جنوب دو مرداب «هامون صابری» و «هامون پوزک» پهنه ای موسوم به «نیزار» قرار دارد که پوشیده از نی است.

دیدگاهتان را بنویسید