خطر خاموشی برای بزرگترین دریاچه جهان

در واقع رودخانه سیردریا و آمودریا بیشترین میزان آب دریاچه آرال را تامین میکردند اما به دلیل اقدامات دولت شوروی این شراط تغییر کرد و آرال رو به خشکی رفت . این برنامه در جهت این طرحریزیشده بود که شوروی را به یک صادرکنندهٔ عمدهٔ پنبه تبدیل کند. دولت شوروی سابق تصمیم گرفت که برای تولید طلای سفید – پنبه، برنج و سایر سبزیجات – مسیر رودخانه را منحرف کند. در سال ۱۹۲۶ به موجب قراردادی میان ایران و شوروی قرار شد که حداقل ۵۰٪ از آب این رودخانه وارد خاک ترکمنستان شود.

سد حنا در سال 1373 خورشیدی بر روی رودخانهای به همین نام از سرشاخههای رودخانه کارون توسط وزارت نیرو احداث شد. این دریاچه ها به علت وجود املاح که توسط رودها به آنجا آورده می شوند تشکیل می شوند و در نواحی تبخیری از تلخی اشباع می شوند مانند دریاچه خزر که وجود املاح(ولو اندک) باعث وجود طعم تلخی شده است. یک تصمیم اشتباه باعث شد دریایی در آسیا خشک شود. توفقنامه همکاری بین بانک جهانی و کمیته اجرایی انجمن نجات دریای «آرال» در ترکمنستان امضا شد. وزارت کشاورزی ازبکستان و انجمن همکاریهای بین المللی آلمان با همکاری یکدیگر، اجرای طرح توسعه زیست محیطی منطقه دریاچه آرال را آغاز کردند که برای این طرح معادل 8 میلیون یورو وام تخصیص شده است.

سرانجام، حافظ ابرو (در 820) مدعی شده است که این دریا از بین رفته واین امر را دلیل دیگری بر آن گرفته که نباید کورکورانه به گزارشهای بیسروبن جغرافینویسان مسلمان قرون اعتماد کرد.در فاصلة قرنهای هفتم تا دهم، هیچ اطلاعی دربارة بحرخوارزم به ما نرسیده است. در آن زمان، قبایل اُغُز یا غُز و پچنگ در اطراف این دریا، بجز ساحل جنوبی آن (در جانب خوارزم)، زندگی چادرنشینی داشتند.اصطخری و مؤلّف حدود العالم و جغرافینویسان بعدی (مثلاً گردیزی به نقل بارتولد 1897، ص 95) این دریا را «بُحَیْرة خوارزم» نامیده و با تعریف درست آن را دریای بستة شوری دانستهاند که در سمت راست راه گرگانج (اورگنج قدیم) به طرف ناحیة پچنگ واقع بوده و، در نتیجه، هیچ ارتباطی با ساری قمیش ( رجوع کنید به آمودریا) نداشته است.

این دریاچه که در شمال پارک جنگلی چیتگر واقع شده از طرف جنوب به بزرگ راه شهید همدانی، از شمال به بزرگراه همت و از شرق به بزرگراه آزادگان منتهی می شود. دو رودخانه آمو دریا از جنوب و سیر دریا از شمال آن را تغذیه می کنند. اما از دههٔ ۱۹۶۰ که دولت شوروی انحراف مسیر رودخانههای آمودریا و سیردریا به بیابان قرهقوم (به منظور کشاورزی) را آغاز کرد، این دریاچه رفته رفته کوچک شد و در سال ۱۹۸۷ میلادی به دو دریاچهٔ کوچک آرال شمالی و آرال جنوبی تقسیم شد.

به گزارش خبرنگار گروه بینالملل خبرگزاری تسنیم، به نقل از News-Asia، نشست سران کشورهای عضو صندوق بینالمللی نجات دریاچه آرال در ترکمن باشی به مناسبت 25 اُمین سالگرد تاسیس صندوق، در آگوست سال 2018 در ترکمنستان برگزار شد. سران و هیئتهایی از تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان و رئیس جمهور قرقیزستان بنا به دعوت ویژه قربانقلی بردی محمدوف از وی، که در آستانه نشست، در یک دیدار دولتی در ترکمنستان بود، در این نشست شرکت داشتند.

رؤسای جمهور کشورهای آسیای مرکزی در شهر «ترکمنباشی» با یکدیگر دیدار و در مورد کاهش پیامدهای فاجعه دریاچه آرال و بهبود محیط زیست منطقه بحث و تبادل نظر کردند. برای دسترسی به این دریاچه در کیلومتر 12 مسیر نور به نوشهر پس از جاده ونوش، باید وارد جاده فرعی روستای چلندر و صلاح الدین کلای سفلی شد و بعد از عبور از روستا به محیط بانی خواهید رسید. هرچند مخالفتها سبب شد تا این کار متوقف و در حد همان حضور بیل مکانیکی در ساحل مازندران تمام شود. درنهایت فراموش نکنید که اگر تجربه حضور در کنار دریاچه مصنوعی برج خلیفه و تماشای نمایش خیرهکننده آبنمای دبی را داشتهاید، نظر و تجربیات خود را با ما و مخاطبان خوشذوق ما به اشتراک بگذارید.

ابتدای هر سال، در نوروز عَلَم بزرگی در این مکان برافراشته میشود که به «جهنده سخی» معروف است. از سوی دیگر، مسعودی (1967، ص 65؛ همو، 1861ـ1877، ج 1، ص 211) گفته است که «دریاچة جرجانیه» به بحرخزر متصل است. بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه شده هزاران نوع باکتری، ویروس و قارچ در روده زندگی میکنند که به مجموع آن میکروبیوم گفته میشود. این دریاچه با مساحت فعلی 2288 کیلومترمربع در شمال غربی ایران و مابین استانهای آذربایجان شرقی و غربی با ارتفاعی در حدود 1270 متر از سطح آبهای آزاد قرار گرفته است. دریاچه آرال در آسیای مرکزی، میان بخش جنوبی قزاقستان و شمال ازبکستان واقع است.

ماشین های کوبنده از تفریحات جذابی است که خاطره شیرین بازی با آنها در ذهن بسیاری از ما باقی مانده است. معاون نخست وزیر ازبکستان اظهار داشت: علاوه بر این، در جمهوری خودمختار «قره قلپاقستان» و دیگر استانها درختکاری به طور منظم میشود، به طوری که در سال 2021 میلادی در نتیجه این تدابیر 375 هزار هکتار زمین درختکاری شده است. محققان دریافتند که احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ در افراد متولد شده در سال ۱۹۹۰ دو برابر شده است و خطر ابتلا به سرطان راست روده در مقایسه با افرادی که در سال ۱۹۵۰ متولد شده اند چهار برابر گشته است.

پاسخ کاربرگه ی 22 مطالعات اجتماعی ششم : ویژگی های خلیج فارس و دریای عمان را با یکدیگر مقایسه کنید. حضرت معشوق پاسخ میدهد اگر خیال تسریع در زمان وصل داری در سحرگاهان (در عنفوان جوانی و پیوسته) می و شراب معرفت الهی بنوش ، یعنی روی خود کار کن و البته که در راه عشق شبروان یا کسانی که بدون سر وصدا و بدون توجه به چیزهای بیرونی بر روی خود کار میکنند ، قطعا با میر عسس (خودکاذب ذهنی ) و شگردهای او برای بازداشتن سالک از طی طریق و رسیدن به معشوق ، کاملاً آشنایی دارند .

علاوه بر این، فیبر به انتقال سریعتر مواد مدفوع از طریق روده کمک می کند. دریاچه چیتگر یک جاذبه گردشگری چهارفصل است و هر فصلی از سال که از آن بازدید کنید، تفریحاتی دارد که بتواند شما را سرگرم کند. دریاچه آرال یکی از چهار دریاچه بزرگ جهان بود که در دهه 1960 میلادی اتحاد جماهیر شوروی، دو رودخانه بزرگ را که این دریاچه را سیراب میکرد، برای آبیاری زمینهای کشاورزی منحرف ساخت و از آن زمان این دریاچه بهآرامی شروع به کوچک و خشک شدن کرده است. دریاچهٔ آرال یا دریاچهٔ خوارزم، یک دریاچهٔ آب شور در آسیای میانه میان قرهقالپاقستان در کشور ازبکستان در جنوب و قزاقستان در شمال بود.

مراکز اصلی اقتصادی این ناحیه عبارتند از شهرهای بندر آرالْسک در شمال و مویناک در جنوب دریاچه. عمیقترین نقطه آن در بهار کمتر از یک متر آب دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۴۶۰ متر است. حرارت سطح آب دریاچه در تابستان حدود ْ26 تا ْ30 سانتیگراد و در زمستان حدود صفر است. حدود 1.8% سطح زمین را دریاچهها تشکیل میدهند. دریاچه «هامون» به عنوان سومین دریاچه بزرگ ایران تا پیش از آغاز سد سازی افغان ها روی روخانه هیرمند از سه دریاچه کوچک و بزرگ تشکیل می شد که آب آن زندگی مردم سیستان را رونق می بخشید، اما ادامه روند سد سازی افعانها روی هیرمند روند به خصوص در سال های اخیر خشک شدن دریاچه هامون را سریع تر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید