دریاچه پریشان – مجله مِستر بلیط

زبان فارسی از روزگار رودکی تا کنون با جان ایرانیان درآمیخته است و سند هویت و ملاک تمییز و تمایز آنان از دیگران شده است. بههرحال در کنار هر تندیس، نام آن شخص و یک خلاصه از زندگی او نوشته شده است که کمک خواهد کرد با هویت صاحب این تندیسها بیشتر آشنا شوید. منبع عکس: خبرگزاری تسنیم (عکاس: مسعود شهرستانی)در کنار دیدنیهای پارک ملت امکانات ورزشی متنوعی نیز وجود دارد که یک روز ورزشی شاد و پرنشاط را برایتان فراهم میکند. محوطه زمین اسکیت نیز در کنار دریاچه و کمی بالاتر از حیات وحش پارک قرار گرفته است.

و کسی چه میداند شاید در آن منطقه، ساکنان اصلی آن جنگل و دریاچه هیچ ندانند که انسان در سایر نقاط دنیا چه بر سر دریاچهها و جنگلها آورده است و ندانند که خیلی از همکیشان آنها در باغوحشها یا در پارکها زندگی میکنند و حیات وحش را به طور کل از یاد بردهاند. شاید از خود بپرسید وجود آبنما چه ربطی به فرهنگ دارد! از مشخصات حکیم نظامی بلندبالا بودن او بوده که سنگ قبر طویلی داشته است و طرز تفکری منحصرفرد برای زمان خود یعنی تفکر تکهمسری داشته است و خود نیز تکهمسر بوده است.

در گذشته این منطقه دشتی وسیع و پوشیده از درختان ممرز و توسکا بوده است که به مرور زمان و با جاری شدن آب در این دشت به تالابی با درختان بیرون زده از آب تبدیل شده است.دریاچه ارواح و مناطق جنگلی اطراف آن در فهرست مناطق حفاظتشده در شمال ایران قرار دارند. برای مثال در زمان ساسانیان که تکنولوژی آجر بود آنها طاق را با آجر زده و با سنگ رویش را اندود می کردند. یا همانجا، کنار پهنهی خشک شدهاش، جان دادند؛ یا برای همیشه کوچ کردند و نالان و دلمرده از یاد بردند چه روزگار شادمانهای در کنارش سپری کرده بودند.

بهترین آثار علمی، ادبی و تاریخی مانند شاهنامه منصوری، شاهنامه ابوالمؤید بلخی (سده چهارم هجری)، عجایب البلدان، حدود العالم من المشرق الی المغرب در جغرافیا، ترجمه تفسیر طبری که چند تن از دانشمندان فراهم کرده اند، ترجمه تاریخ طبری از ابوعلی بلعمی، آثار ابوریحان بیرونی (440 ق) وابوعلی سینا (428 ق) در روزگار سامانیان پدید آمدند. در این پارک حدود ۱۲۰ گونه درخت و درختچه و درخت میوه از جمله سیب، زردآلو، هلو، توت، به، موز، خرمالو و انجیر وجود دارد.درختان افرا، تبریزی، صنوبر، سپیدار، چنار، اقاقیا، سرو، سرو بادبزنی، نوئل نقرهای،کاج کاندیلا، توری، ارغوان، پیچ آبجویی، ختمی، یاس شیروانی، شمشاد پرتقالی، شمشاد اناری و رسمی و درختان دیگر، چشمانداز دلانگیزی را به این پارک هدیه دادهاند.

از جمله پوشش گیاهی موجود در این پارک هستند. تعجب نکنید اگر بگوییم این آبنما اولین آبنمای موزیکال مدرن در خاورمیانه است! همچنین پارک دارای دو بوفه کوچک است که در قسمت بالایی آبنمای پارک قرار گرفتهاند. گلهای چند ساله و دائمی مانند رعنا، گالانیا، کوکب، شمعدانی و کردئوپیس و انواع رزهای مینیاتوری، قلمهای، پیوندی، هفترنگ، حنایی و ساناز، زیبایی پارک ملت را دو چندان کردهاند.پارک ملت تهران کجاست؟ اما بر اساس مطالعات صورت گرفته، مساحت درياچه بختگان 85000 و درياچه طشك 41000 هكتار برآورد شده كه به دليل فصلي بودن اين دو درياچه در فصول خشكسالي سطح آن بسيار ناچيز و گاه حتي به صفر میرسد.

همچنین در ایران و تاجیکستان، نشستهای علمی بسیاری در این باره برگزار و نکات سودمندی طرح شده است؛ اما در کمتر اثری چنان که باید به عوامل اصلی هنر شاعری رودکی و برتری ساختار شعر او توجّه دقیق شده است. در 8 سالگی قرآن آموخت و آن را از بر کرد و از همان هنگام به شاعری پرداخت. وی نزد ابوالعنک بختیاری موسیقی آموخت و همواره مورد ستایش او بود، آن چنان که استاد در روزگار کهنسالی چنگ خود را به رودکی بخشید. اگر همراه کودکان خود باشید، بدانید که تماشای این حیات وحش میتواند برایشان بسیار جذاب باشد.

را به همراه عکس بشناسیم. همچنین پروژههای ساختمانی که مزیت اصلی آنها داشتن دید به دریاچه است مانند پروژه تریتیوم 4 خریداران را به سوی خود میکشاند. از غرب دریاچه تا شما و جنوب آن، تمام سطح و بستر دریاچه با گیاهانی نمک دوست از گونهی گیاهی کنوپودیاسه پوشیده شده است که از نوع اسفنجیان است. علت آن نیز محتوای روده است که سطح بالایی از باکتری دارد که می توانند به نواحی دیگر بدن برسد . مساحتش 4300 هکتار، و حوضه آبریز آن حدود 5 کیلومتر مربع است که بیشترین مساحت را در ماه اردیبهشت دارد.

آبنمای موزیکال پارک ملت بر روی دریاچه قرار گرفته است و وسعتی در حدود 22 هزار متر مربع دارد. از ابتدای رود تا زمانی که از ایران خارج می شود و به کشور همسایه می رسد حدود ۶۶۹ کیلومتر است. زمانی که دورتادورتان آب باشد، انگار که فقط پرندگان با شما صحبت میکنند. را مانند دیگر اقوام ایرانی با تفاوتهایی ناچیز برگزار میکنند. در این دریاچه، ماهی، قورباغه، اردک و آبزیان متعددی زندگی میکنند. منبع عکس: آژانس عکس تهران (احمد آقاسیانی)در پارک ملت برای رفاه حال گردشگران امکانات رفاهی متعددی فراهم شده است. البته کاربری تالار وحدت فقط برای موسیقی و تاتر نیست؛ چرا که در لابی این تالار تقریبا در تمام روزهای سال آثار هنرمندان مختلفی به صورت نمایشگاه به نمایش گذاشته میشود.

پارک ملت در حقیقت یک گالری هنرهای حجمی و تجسمی است و پیکرههای زیبایی از آثار هنرمندانی از سرتاسر دنیا را در خود به نمایش گذاشته است. در انتهای پارک ملت یک سینما چهار بعدی وجود دارد که با عینکهای مخصوص آن میتوانید به تماشای فیلمهای چهار بعدی بنشینید. اگر تمایل داشتید از تاکسیهای درون شهری استفاده کنید میتوانید از مسیر شمال در میدان ونک سوار تاکسیهای خط تجریش شده و درست در مقابل پارک ملت پیاده شوید. از آنجایی که تمامی سالنهای این سینما مجهز به سیستم پخش دالبی دیجیتال هستند، میتوانید شاهد تماشای یک فیلم بینظیر درآن باشید.

یک بوفه مخصوص نوشیدنیهای سرد و گرم است و بوفه دیگر یک ایستگاه ویتامین است، مخصوص ورزشکارانی که قصد تجدید قوا و انرژی دارند. این لوکومیتو بخار که در قسمت جنوبی پارک قرار گرفته است، اولین لوکومیتو کشور بوده که در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده است. شاه عباس اول حق موروثی امیرخان برای حکومت بر برادوست و ارومیه را به رسمیت شناخته بود؛ ولی بازسازی دیمدیم حرکتی در جهت استقلال بود که میتوانست قدرت صفویه را در شمال غرب به خطر بیندازد؛ در واقع، نه عثمانیان و نه صفویان کنترل مستحکمی بر کردستان، آذربایجان و ارمنستان نیافته بودند. اما چیزی که این آبنما را خاص نموده است و در نگاه اول توجه شما را به خود جلب خواهد کرد، وجود تندیسهایی زیبا از بزرگان و مشاهیر ایران است.

عکاس: مجید مدادیپارک ملت در شب نیز زیبایی و جلوه خاص خود را دارد و میتواند شبی با آرامش و سکوت را به ارمغان آورد. خیابان ولیعصر خود دیدنیها دارد، با این حال پارک ملت یکی از مکانهایی است که این خیابان را تماشاییتر کرده است. در این ایستگاه پیاده شوید و با تاکسی خود را به خیابان ولیعصر برسانید. همانطور که گفته شد، پارک ملت در طولانیترین خیابان ایران یعنی؛ خیابان ولیعصر و در کنار بزرگراه نیایش قرار گرفته است. نه تنها همه آب رودخانه ها به کانالها سرازیر می شد، بلکه بیشتر آن جذب خاک کویری می شد و به هدر می رفت.

مجسمههایی که زاده عمق تفکر و تخیل مجسمهسازان ایرانی هستند و برای فهمیدنشان باید ساعتها به آنها خیره ماند و به فکر فرو رفت. از خطاطان و نقاشان گرفته تا شاعران بنام ایرانی که شامل: تندیس حافظ، سعدی، ابن سینا، کمالالملک، استاد صنیع خاتم، شهریار، عطار نیشابوری، فردوسی میشود و در نهایت مجسمهای بزرگ از امیرکبیر را بر فراز این فواره خواهید دید. پرندگانی از قبیل: طوطی، کرکس، قرقاول، مرغعشق، طاووس، اردک، مرغماهیخوار و همچنین حیواناتی نظیر گوزن و میمون را در این حیات وحش خواهید دید. بزرگترین کتابخانه در آن دوران در بخارا بود که ابوعلی سینا آن را دید و گفت که نظیر آن را هرگز ندیده است.

دانشمندان برجسته ای مانند محمد زکریای رازی (313 ق) ابونصر فارابی (339)، ابوریحان بیرونی، ابوعلی سینا و بسیاری از شاعران بزرگ مانند فردوسی (410/416 ق) در این روزگار یا متأثر از آن برآمده اند. پارک زیبا و دلباز ملت، بر اساس نظرسنجی های مرکز تحقیقات و مطالعات رسانهای همشهری، نخستین بوستانی است که شهروندان تهرانی آن را به میهمان غیر تهرانی خود معرفی می کنند. در مسیر گشتوگذار خود در پارک ملت حتما یک لوکومیتو قدیمی توجه شما را جلب خواهد کرد! کمی صبوری به خرج دهید و از آنجا با اتوبوسهای راهآهن و تجریش در کمترین زمان ممکن به پارک ملت برسید و در میان گلهای رنگارنگ، تندیسها و مجسمههای هنری، فوارههای کوچک یک گردش خاطرهانگیز یک روزه را برای خود رقم بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید