دریاچه چیتگر تهران؛ بزرگترین دریاچه مصنوعی کشور

شیر ماهی ، بعنوان ماهی بومی دریاچه شناخته می شود که در اغلب رودخانه های استان هم زیست می کند . از حدود ۶۰ میلیون سال پیش این دریا از بقیه آب های قدیمی جدا ماند و به شکل بزرگ ترین دریاچه جهان درآمد. در حال حاضر دریاچه بزنگان به دلیل کاهش و افت شدید آب در خطر نابودی قرار گرفته و چنانچه کارشناسان حفاظت محیط زیست استان برای حل این مشکل اقدامی انجام ندهند، این دریاچه که یک اثر طبیعی و ملی بوده و جزو مناطق نمونه گردشگری است خشک شده و با یک فاجعه زیست محیطی در منطقه مواجه خواهیم شد.

این دریاچه به عنوان تنها اثر طبیعی ملی و بزرگ ترین آبگیر استان خراسان رضوی که ویژگی آب های دریایی را دارد، شناخته شده است. از آنجا که رود ارس در تمام مرز شمال غربی ایران و در استان های آذربایجان غربی و شرقی و اردیبل جریان دارد، در تمام این مناطق امکان بازدید از آن وجود دارد. بنابراین، درمان پولیپ های خوش خیم (اما پیش سرطانی) کولورکتال می تواند از سرطان روده بزرگ جلوگیری کند. غشاهای سلولی ، اگرچه در جلوگیری از جاری شدن نمک به سلولها نفوذپذیر هستند.

البته در یک شهری چون اصفهان پل ها هم هستند که اگرچه اهمیت مسجد جامع را ندارند ولی از نظر معماری مهم هستند. من این موضوع را تحسین کردم که او می­ خواهد استمرار تحلیلش را از مسافت دور نیز حفظ کند، ولی نمی ­دانستم که این جلسه برای او چه معنایی دارد یا چه جنبه ­ای از انتقال را آشکار می­کند. همیشه فکر می­ کردم که شما باید از فنّاوری استفاده کنین.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید تا چندی پیش، از آن صرفا برای استخراج نمک استفاده میشد. بازدید از منطقه بزنگان معمولا در طی یک روز تمام میشود؛ اما اگر قصد شب ماندن در این منطقه و گشت و گذار در سایر مناطق آن را دارید، میتوانید اقامت در خانههای مردم بومی روستای بزنگان را انتخاب کنید. اما شهر جلفا بیشتر از آن که یک تفریحگاه باشد، یک بازار خرید بزرگ است. با این همه، بزنگان در شمار گسترههای چهارگانهی سازمان حفاظت از محیط زیست جای دارد و این سازمان عهدهدار نگهداری از آن است.

به لحاظ اهميت اکولوژيکی، اين درياچه از اوايل دهه 1350 مورد توجه قرار گرفته است و حفاظت از اين دریاچه در دستور کار سازمان حفاظت محيط زيست خراسان رضوی قرار گرفته است. با وجود این، باید توجه داشته باشید که تنها کارکنان سازمان محیط زیست شرایط استفاده از این مکان را دارند! دریاچهای کمعمق با مواد مغذی بسیار که موجب تولید جلبک و کمبود ماهی و اکسیژن محلول میشود. موجودات بسیار ریزی از آغازیان و باکتریها که «پلانگتون» نامیده میشوند، در بزنگان جولانها دارند.

او گفته که برای ساخت سد بخشآباد، تلاش خواهدکرد. در آمریکای شمالی چند تن از محققان تحقیق جدیدی در خصوص علت خشک شدن دریاچه ارومیه انجام دادهاند که نشان میدهد که کاهش بارندگی در حوضه آبریز دریاچه تنها ۵ درصد متأثر از خشکسالی بوده است و درواقع علت اصلی و مهم خشک شدن دریاچه عوامل انسانی نظیر راه اندازی پروژههای جاه طلبانه توسعه اقتصادی- آبی همراه با ساخت بزرگراه ۱۵ کیلومتری به روی دریاچه ارومیه با دریچه کوچک ۱.۲ کیلومتری هستند که برای ساخت این بزرگراه از کوه مجاور دریاچه استفاده شده است.

در راه به گنبدی رسیدیم و توقف کردیم که بآن «علم بردار» میگفتند. البته بهتر است که زیرانداز خود را در این آلاچیق­ها یا قسمتی از سنگ­فرش­ها پهن کنید؛ چون استفاده از زیرانداز بر روی چمنهای مجموعه ممنوع است. آنها در این آزمایش DNA را استخراج و از اطلاعات ژنتیکی برای شناسایی گونهها استفاده کردند. فلامینگوها را که یک به یک شمردند، دریافتند که شمارگان آنها به 500 عدد میرسد.

برخی از عوامل یا ترکیبی از آنها (باکتریها، ویروسها، پادتنها) سیستم ایمنی بدن را برای ایجاد واکنش التهابی در دستگاه گوارش فعال میکنند. علاوه بر این انسانها برای کشاورزی و دام پروری و کارهای روزمره و تأمین معیشت خود از آب شیرین استفاده میکنند. اطراف این غار نیز محل اقامت و استراحت بسیاری از مسافرانی است که به قصد بازدید از دریاچه و سایر جاذبههای دیدنی آن به این منطقه سفر میکنند. در خرداد ماه سال 1389، نیز حدود ده هزار قطعه بچه ماهی سفید برای اولین بار در این دریاچه توسط شیلات رهاسازی شده است.

مناطق اطراف ده لطف الله تا كوه خواجه و زيستگاه هاي اطراف آن تا نواحي شمال غربي درياچه (چاه خرما). اگر شما نیز تجربهای از حضور در این دریاچه دارید، آن را با ما و دیگر همراهان ایرانگرد در میان بگذارید. افرادی که سابقا سیگاری بوده اند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کولیت زخمی قرار دارند، در شرایطی که افراد سیگاری با کمترین میزان خطر مواجه هستند. در ادامه با جزئیات بیشتری با دریاچه بزنگان سرخس آشنا شده، جاهای دیدنی نزدیک به آن را معرفی میکنیم و فاصله دریاچه بزنگان تا مشهد را بررسی خواهیم کرد.

سرانجام معلوم میگردد که فراه مفهوم محل فراوانی، جایی با فروشکوه را دارد. این دریاچه در ۱۳۰ کیلومتری جاده مشهد به سرخس، در بلندیهای کپه داغ و در جنوب کوههای هزار مسجد قرار دارد. علاوه بر این، چند مسجد و محراب نیز در رباط شرف ساخته شدهاند و همه با کتیبههایی گلی و گچی که از دوران دوران سلجوقی باقی ماندهاند، تزئین شدهاند. دریاچه بزنگان در جنوب رشته کوه های هزار مسجد واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید