سختافزار مناسب گیمینگ و بهترین ویندوز برای بازی چیست؟

اگر در یک سیستم بر فرض مثال قرار باشد که پنج یوزر به صورت مجزا Login کنند تمامی این تنظیمات در پروفایل هر یوزر بصورت مجازی ذخیره می شود و اگر یک یوزر هنگام کار با سیستم عامل احساس کند که سیستم اش کند شده به راحتی می تواند پروفایل یوزر را پاک کند و یوزره دیگری را ایجاد کند که در این حالت اصطلاحاً می گویند که سیستم Fresh شده و کاربر می تواند بدون هیچ احساس کندی ای به کار خود با سیستم ادامه دهد و هیچ نارضایتی نکند. توضیح پالیسی 10) کاربران ویندوز XP یک مشکلی با این ویندوز داشتند و آن هم این بود که بعد از مدتی کار با این ویندوز احساس می کردند که این سیستم عامل سرعتش خیلی کند شده و یا حتی بعضی از وقت ها سیستم عامل اصلاً Load نمی شود، اما بعد از سیستم عامل ویستا و پیشرفته تر از آن یعنی از ویندوز7 به بعد دیگر شاهد این کندی نبودیم، علت این کار این هست که تمامی تنظیمات مربوط به رجیستری و فایل های سیستمی بعد از ویندوز ویستا به بعد مخصوصا از ویندوز 7 به بعد به ازای هر یوزر مجازی سازی یا همان virtualize می شد یعنی اگر بصورت واضح بیان کنیم به ازای هر یوزر تمامی این تنظیمات در پروفایل آنها بصورت مجازی ذخیره می شود.

که این پیغام بصورت Yes یا No هست، اگر یوزر گزینه Yes را انتخاب کند در اینصورت این اجازه به کاربر داده می شود که این تنظیمات مربوطه را انجام دهد. تنظیمات مربوط به UAC به دو حالت هست، در حالت اولی از طریق Control Panel انجام می دهیم بدینصورت که بعد از وارد شدن به بخش Control Panel وارد بخش User Account می شویم ودر صفحه ای که باز می شود گزینه Change User Account Control Setting را انتخاب می کنیم و بعد از انتخاب، صفحه مربوطه باز می شود. از میان پوشه ها پوشه تلگرام را انتخاب می کنیم.

برنامه Mobizen از دیگر نرم افزار اتصال گوشی اندروید به کامپیوتر است که امکان کنترل دستگاه اندرویدی از طریق کامپیوتر را برایتان فراهم میکند. نحوه اتصال اینترنت گوشی به کامپیوتر متناسب با نوع گوشی و تنظیمات ویندوز سیستم در روشهای متفاوتی ارائه شده است. البته چند راه برای دسترسی به برنامههای اندروید در ویندوز ۱۰ وجود دارد، از جمله اگر گوشی سامسونگ گلکسی داشته باشید، اما این رابط کاربری باعث میشود به راحتی و بدون نیاز به نصب برنامههای ثانویه به برنامههای اندروید دسترسی داشته باشید. مجازی سازی تنظیمات گفته شده به ازای هر یوزر در ویندوز XP وجود ندارد به همین دلیل کندی گفته شده اگر در ویندوز XP اتفاق بیفتد یکی از راه حل هایش این هست که باید ویندوز عوض شود تا اینکه ویندوز عین روز اول بدون هیچ کندی ای کار کند.

در کنار این دلایل، راه های مختلفی هم برای رفع این مشکل وجود دارد. تمامی تنظیماتی که در مورده UAC در اینجا ذکر شد به نوعی می توان گفت تنظیمات ساده ای از این قابلیت می باشد اما اگر بخواهیم تنظیمات Advance و پیشرفته ای از این قابلیت بخصوص در محیط های شبکه داشته باشیم بهترین راه حل این هست که از Group Policy استفاده کنیم که در اینصورت تنظیمات مربوط به UAC در کل سیستم های شبکه اعمال می شود و نیازی نیست که تنظیمات مربوطه را تک به تک در سیستم ها بصورت جداگانه اعمال کنیم. در ویندوز برنامه های اجرا شده بصورت پیش فرض دارای اختیارات Admin نیستند بلکه اختیاراتشان شبیه اکانت های standard User می باشد.

توضیح پالیسی7) یک تعداد نرم افزارهایی هستند که دارای محیط گرافیکی می باشند و یک تعداد نرم افزارهایی هم هستند که دارای محیط گرافیکی نیستند ، اگر مثالی برای این حالت بزنیم می توان می توان از نرم افزار Winrar نام برد که هم محیط گرافیکی دارد و هم محیط غیره گرافیکی، برای اینکه از محیط غیره گرافیکی اش استفاده کنیم باید وارد محیط Command line مربوطه اش شویم. همچنین آنها نمی توانندچیزهایی که مالکیت شان خودشان نیستند را تغییر بدهند. این مرحله برای یوزرهای عادی می گوید که اگر نیاز به تغییراتی با سطح دسترسی Admin هستید که بصورت درخواست اعلام می شود، این درخواست رد می شود و برای Admin ها نیز این درخواست رد می شود چونکه Admin ها مدیران کل شبکه هستند و برای انجام هر تغییری نیاز به افزایش سطح دسترسی ندارند زیرا خودشان دسترسی های لازم و ضروری را دارند .

1) زمانیکه یک یوزره معمولی یا همان Standard User می خواهد عملیاتی انجام دهد که به جهت این عملیات نیاز به elevation prompt باشد همانا UAC در قبال این elevation prompt بصورت اتوماتیک این یوزر را در قبال تغییرات مورده نظر deny می کند. و در پالیسی شماره 5 تنظیماتش را Enable کنیم در اینصورت اگر برنامه ای توسط یوزره Standard در حال نصب باشد و UAC آن را Detect کند در اینصورت UAC همانا elevation prompt را برای نصب برنامه توسط یوزره استاندارد درخواست می کند، اما اگر تنظیمات پالیسی شماره 5 روی Enable باشد و در پالیسی شماره 4 رفتار پالیسی بر روی Automatically deny elevation request باشد در اینصورت یوزره استاندارد اگر بخواهد برنامه ای را نصب کند با پیغام deny مواجه خواهد شد.

در پالیسی شماره 5 اگر تنظیماتش را Disable کنیم هیچ یک از توضیحاتی که ارائه دادیم اتفاق نخواهد افتاد. با توجه به توضیحاتی که داده شد نرم افزراهایی که دارای محیط گرافیکی می باشند اصطلاحا به آنها UI یا User Interface گفته می شود ( در پالیسی شماره 2 توضیحاتی در این مورد داده شده هست). حال اگر این Policy را Enable کنیم در اینصورت برنامه ای که دارای UI هست اگر برای انجام عملیاتی نیاز به اختیارات Admin باشد UAC توسط پیغامی مشخصات یوزره Admin را از کاربر خواهد پرسید و اگر این Policy را Disable کنیم توضیحاتی که ارائه دادیم دیگر اتفاق نخواهد افتاد ، یعنی منظور این هست که برنامه ای که دارای UI هست بخواهد برای انجام عملیاتی نیاز به اختیارات Admin باشد در اینصورت UAC دیگر از کاربر مشخصات یوزره Admin را نخواهد پرسیدو این برنامه بدون هیچ اعلانی با دارا بودن اختیارات Admin خواهد توانست تغییراتی توسط این برنامه را ایجاد کند که شاید یکی از این تغییرات همانا تغییر فایلهای رجیستری ویندوز باشد.

حال اگر وارد تنظیمات این Policy شویم گزینه های Enable و Disable خواهیم داشت که اگر گزینه Enable را انتخاب کنیم تمامی تو ضیحات گفته شده در مورده مجازی سازی تنظیمات، اتفاق خواهد افتاد و اگر گزینه Disable را انتخاب کنیم تمامی توضیحات گفته شده به هیچ وجه اتفاق نخواهد افتاد. در ادامه توضیحات این پالیسی این توضیحات رو هم می توان اضافه کرد بدینصورت که تمامی سیستم عاملها چه ویندوزی و چه غیره ویندوزی در حالت کلی خودشان دارای User Interface یا همان UI هستند، زمانیکه کاربر می خواهد در داخل سیستم عامل ویندوز گیم بازی کند در مرحله اول باید وارد محیط گیم شود که محیط UI گیم ها و ویندوز ها تا حدودی فرق می کند که اگر بعد از اتمام بازی گیم به محیط سیستم عامل ویندوز بر گردیم در برخی از موارد مشاهده خواهیم کرد که محیط UI ویندوز فرق کرده یا اینکه صفحه دسکتاپ ویندوز قاطی کرده ، عین همین اتفاق در بحث UAC زمانی اتفاق می افتد که دسکتاپ ویندوز به صورت Secure Desktop در بیاید که در اینصورت زمانیکه از حالت Secure Desktop خارج شویم در برخی از موارد مشاهده می کنیم که دسکتاپ ویندوز کلاً قاطی می کند، حال برای اینکه دچار چنین مشکلی چه در محیط گیم و چه در بحث UAC نشویم باید تنظیمات این پالیسی را بر روی Disable قرار دهیم تا اینکه اگر سیستم elevation prompt بخواهد دیگر صفحه دسکتاپ Secure Desktop نشود اما اگر تنظیمات بر روی Enable باشد باز هم همین مشکل را خواهیم داشت.

در حالت کلی بهترین حالت این هست که تنظیمات این Policy بر روی Disable باشد دلیلش این هست که چونکه نرم افزار بر روی یک مکان امن ذخیره شده است و از لحاظ امنیتی تائید شده است و اگر با این حال باز هم UAC از کاربر elevation prompt بخواهد باعث آزار کاربر خواهد بود چونکه کاربر در هر بار اجرای برنامه باید به elevation prompt پاسخ دهد. در حالت کلی بهتر هست که تنظیم این Policy بر روی Disable باشد.

بوت منیجر یک ابزار نرم افزاری است که به کاربر اجازه می دهد از لیست سیستم عامل های نصب شده بر روی هارد دیسک انتخاب کند چه سیستم عاملی را بارگذاری کند. اگر شما بر روی آن کلیک کنید اطلاعات بیشتری می بینید که شامل مکان دقیق برنامه بر روی دیسک یا فایل و مدارک دیجیتالی منتشر کننده آن و اینکه در مورده کسی که ایجاد کرده آن چیزی که شما می خواهید آن را اجرا کنید، اطلاعات بیشتری نشان می دهد. مثال: با یوزری که عضو گروه Admin هست به ویندوز لاگین کرده ایم و می خواهیم بر فرض مثال وارد بخش Microsoft Management Console که به اختصار MMC نشان می دهند شویم، به همین دلیل وارد بخش Run ویندوز می شویم و دستور MMC را وارد می کنیم بر اساس تنظیماتی که در UAC انجام گرفته شده با پیغام زیر مواجه می شویم.

برای یوزرهای استاندارد بهترین حالت این هست که گزینه Automatically deny elevation request را انتخاب کنیم چونکه در حالت کلی یوزرهای استاندارد حق تغییرات را ندارند. 1) برای یوزرهایی که عضو گروه administrator هستند پیغام elevation Prompt سیستم UAC برای دریافت یوزرنیم و پسورد Admin نشان داده نشود که اگر این اتفاق بیفتد در واقع یوزر بصورت اتوماتیک دارای اختیارات Admin شده و تغییرات مورده نظر را می تواند انجام دهد.

اینها مسیرهایی هستند که بصورت پیش فرض در پارتیشن ای که ویندوز نصب شده قرار دارند که به این مسیرها مکانهای امن یا همان Secure Location گفته می شود و نرم افزارهایی که در این مسیرها نصب می شوند مکانهایشان امن می باشد. 1) یوزری که عضو گروه administrator هست و می خواهد برنامه ای را اجرا کند، حال این برنامه برای اینکه اجرا شود باید تغییراتی را در سیستم ایجادکند که برای این تغییرات نیازمند اختیارات Admin ای هست.اگر ما گزینه Prompt for Credentials on the Secure desktop را انتخاب کنیم در اینصورت پس زمینه سیستم کلاً تاریک می شود و UAC پیغام elevation prompt را برای دریافت یوزرنیم و پسورد یوزره Admin ظاهر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید