لغت نامه دهخدا حرف س (سین)

پویانیدن. (ترجمان القرآن ترتیب عادل بن علی ص24) : و ما افاء الله علی رسوله منهم فما اَوجفتم علیه من خیل و لا رکاب و لکن الله یسلط رسله علی من یشاء و الله علی کل شی ء قدیر. وحی فرستادن. (ترجمان القرآن ترتیب عادل بن علی ص23). واجب کردن حج را بر خود به تطیب زعفران بجهت احرام، یقال: ایدع الحج علی نفسه اذا اوجبه. آزار دهنده باشد و نه سرد : او قال للریح وَهْیَ تعصف کن علی الوري سجسجاً لما عصفا. نه از مؤید دین هیچ سائلی محروم.سوزنی. زانکه داند تویی نه مرد و نه زن.سنایی.

پوشیده شدن مرد از سلاح. تمام سلاح شدن. (المصادر زوزنی). بسیار شدن شتران و مالهای دیگر و عاجز گردانیدن صاحب خود از محافظت و تیمار. فربه و خوشحال گشتن شتران. بسیار شدن قوم در جایی بجهت حراجی و ارزانی. Phrasal Verb را می توان گیج کننده ترین قسمت زبان نامید که اصولا دو قسمتی می باشند و معنای ظاهری آن ها با باطن آن ها بسیار متفاوت است. براي خطاب به زن آید، یعنی اي شش جهات من، یا آن ملحون است و صواب سیدتی است. منسوب به ستیکن است که از قراء بخاراست.

نام جادویی که ارجاسب براي تفحص احوال به ایران گسیل داشت. حاشیهء ایران باستان ص767). این در حالی است که «آماراکوسا» اثر «آمارا سینا»، در قرن چهارم پس از میلاد، اولین فرهنگ لغت زبان سانسکریت (زبان هندیان باستان) محسوب میشود. صدای ضبط شدهی خود را میتوانید هنگام بیکاری یا وقتی که زمان اضافی دارید، گوش دهید. حفاظت مال خود را به دیگری سپردن. این نرم افزار در مواقعی که به مطالعه متون انگلیسی مشغول هستید در کنار شما حاضر بوده و به ساده ترین و سریع ترین وجه ممکن معنی کلمات مورد نظر را در اختیار شما قرار میدهد.

1) – باین معنی هم از ریشهء «وج ر» و هم از ریشهء «ا ج ر» آمده است. چون مرا عشق تو از هر دو جهان باز ستد چه غم از سرزنش هر دو جهانم باشد. قضا پنجه مزن اي تند و تیز تا نگیرد هم قضا با تو ستیز.مولوي. اي از ستیهش تو همه مردمان به مست دعویت صعب و منکر و معنیت خام و سست. در سرزمین های اسلامی قدیمی ترین دست نوشته، قرآن کریم و متون دینی است؛ اگر در این آثار بجای مانده کاوش کنیم به دو نکته اساسی می رسیم: یکی آن که مرکب های سنتی قدیم پایداری زیادی داشته و با همه ی توجهی که در نگاهداری آن ها به کار رفته و با گذر از آن همه آفت طبیعی و انسانی هنوز پابرجاست دیگر زیبایی و وقار خاص مرکب های سنتی است، امروزه خوش نویسان از همه نوع رنگ و مرکب صنعتی و سنتی استفاده می کنند، اما آن زیبایی و دوامی که در مرکب های اصیل قدیم بوده کمتر به چشم می خورد، زیبایی و دلپذیری خیلی از آثار جدید را نمی توان منکر شد اما پایداری آن ها را هم نمی توان تضمین کرد؛ انتقادی که به جامعه خوش نویسی و مدیران هنری می کنند این است که : برای احیای صنعت تاریخی مرکب سازی اقدامی صورت نگرفته و اگر به روشی علمی و جدی اسرار این فن ظریف حفظ نشود زیان بزرگی به هنر خوش نویسی و مواریث فرهنگی خواهد رسید.

اشیاء و پیکره های کوچک فلزی بویژه زیورهای طلا و نقره که از خاک برون آمده نشانهء رونق هنر فلزکاری در اعصار قدیم است. هجوم افغانان غلجائی و جنگ گلناباد در پایان عهد صفویه یکبار دیگر داستان هجوم عرب و جنگ قادسیه را در فرجام کار ساسانیان تجدید و تکرار کرد، و آن ضعف و انحطاط واقعی و معنوی سلاطین صفوی، که در زیر پردهء جبروت و جلال ظاهری مستور بود، بخدعهء میرویس و حملهء محمود افغان برملا گشت، و شگفت آن بود که در این حادثه اقلیت زرتشتی کرمان، ظاهراً بسبب خشونتی که بعضی نسبت به آنان روا می داشتند برخلاف ایرانیان با دشمنان افغانی آنها همدست شدند، و حکومت خون آلود محمود و اشرف افغان را بر فرمانروائی خواجه سرایان و ملاباشیهای دربار صفویه ترجیح مینهاده اند.

آزمند گشن گردیدن ماده خر و جز آن. به گشن آمدن ماده خر. همچنین می توانید با انتخاب گزینه Favorite هنگام نمایش توضیحات، آنرا به فلش کارت شخصی خود اضافه نمایید. درغیراینصورت، می توانید به صورت خودخوان نیز دایره و دانش لغات انگلیسی خود را گسترده تر کنید. البته این کتاب به صورت های و ورژن های مختلفی موجوده که ما تلاش کردیم تا آخرین ورژن رو بزاریم براتون تا دانلودش کنید . اگر می خواهید به صورت کامل با طرز کار این اپلیکیشن پر کاربرد آشنا شوید میتوانید از مقاله آموزش استفاده از دوربین ترجمه گوگل استفاده کنید. امنیت این روش کاملا از طرف بانک سامان تامین شده و تمامی عملیات بانکی شما در سایت بانک سامان انجام می پذیرد.

پذیرش عضویت در این سایت اجباری نیست. این سایت پیوندهای بسیاری به سایر سایتهای فرهنگ لغات آنلاین دارد. تاریخ تولد و ذکر نام پدر و مادر و سایر خصوصیات بعدي از قبیل تاریخ ازدواج و فوت و اولاد در آن ثبت و ضبط میشود. پس از تلاش زیاد برای بهبود عملکرد لغت نامه تسخه جدید آن بارگزاری شد. چنین تا کشنده سته شد ز رنج ببد کاخها تنگ از آکنده گنج.اسدي. 8) – در فرهنگ فارسی معین چنین آمده ولی در دائرة المعارف فارسی 1648000 کیلومتر مربع آمده است. عمید در جوانی عضو انجمن ادبی شد و کار روزنامهنگاری، نویسندگی و فرهنگنویسی را از همان سالها آغاز کرد.

سالها در هرات اقامت داشته، بالاخره در قزوین درگذشته. به هنگام استقرار لغت نامه در مجلس شورا مبلغی به خرید کتاب اختصاص داده شد که صرف خرید کتاب برای این مجموعه می شد. واژه نامه تخصصی مهندسی عمران دربرگیرنده بیش از ۱۶۰۰۰ لغت و ترکیب یکتای انگلیسی و ۲۶۰۰۰ لغت فارسی می باشد. احتمالاً با یک تعداد واژگان تخصصی از جمله واژه های مربوط به حوزه حرفه ای خودتان، سرگرمی ها، اخبار و رویدادهای روز، و همچنین نظرات و اقدامات کلامی پیچیده تر نیز آشنایی دارید. برای ترجمه لغات مورد نظر خود شما نیازی به تایپ ندارید بلکه نشانگر ماوس خود را چند لحظه روی کلمه نگه دارید تا معنی آن به شما نمایش داده شود.

کافیست پس از اجرای برنامه TDictionary ، لغت انگلیسی مورد نظر را وارد نمایید تا ضمن گوش دادن به تلفظ آن ، معنی فارسی ، فونتیک، کلمات مترادف، توضیحات انگلیسی، مثالهای متنوع ، کاربرد لغت در Speaking و Writing ، لغات ضروری آزمون تافل، لغات ضروری آزمون آیلتس، مجموعه ۵۰۴ لغت کاربردی و … کوتاه کردن سخن و کوتاه گردیدن آن. توانا و قوی گردیدن. خسروی (از لغت فرس ص167). منجیک (از لغت فرس اسدی ص262). در اینجور مواقع اولین چیزی که به ذهنمان میرسد استفاده از فرهنگ لغت و یا پرسش از دیگران است. او ویژگى آثار لغوى دیگر را تأکید بر مآخذ و روایت هاى شفاهى مىدانست و تازگى کار خود را در تکیه کامل بر کتب لغت مىدید.

دوا کردن درد گردن کسی را. گردن دادن بفرمان. فروتنی کردن. الفت و وفق دادن. شتاب دادن دهش را. فلزات را گویند چون طلا و نقره و مس و آهن و سرب و قلع و روی و امثال آن. اکنون به آن ایذه گویند. رجوع به نزهة القلوب ص51 و 70 و شدالازار صفحات 336 و 536 و رجوع به ایذج و ایذه شود. عمل ستم پرور. رجوع به مادهء قبل شود. محمد بن عبدالعزیز سجستانی العزیزي مکنی به ابوبکر یا عزیري منسوب به عزرة. مسموم ساختن وحره طعام را که به خوردنش قی آید یا شکم روان گردد.

دیدگاهتان را بنویسید