مذاکرات مجلس شورای ملی ۲۴ فروردین ۱۳۲۹ نشست ۱۲ – ویکینبشته

کلیه خوراک های گاوی و گوسفندی مانا طب با نام تجاری خوراک طلایی وارد بازار شده است.با عرضه خوراک طلایی به بازار و آموزش نحوه مصرف همراه با برنامه زمان بندی و نظارت بر عملکرد دامدار یک انفجار در بازار دام رخ داد. گاوی که کوهانی درشت در پشت گردن دارد و شاخهایش درازتر از شاخهای دیگر گاوان باشد یا گاو ماده . اصلاح نژاد با گاو سمینتال در مقایسه با دیگر نژادهای اصلاحی taurus¬bos از آن جهت مناسب است که نه تنها در توانایی تولید شیر بلکه در عین حال در توانایی تولید گوشت ارجحیت دارد.

ای کاش همین یک واقعه می بود که لالی خان آن را ببار آورده است. اگر میخواهید که با پرورش مرغ ابریشمی کوپال کسب درآمد کنید، کافی است که به ظاهر این مرغ یک نگاه بی اندازید تا متوجه زیبایی انکارناپذیر آن بشوید. خوراک کامل گاو شیری یکی از بهترین تغذیه برای دام است که فواید بی شماری برای او دارد و در بازار در انواع مختلفی در معرض فروش قرار می گیرد که این خوراک بسته به نوع مواد بکار رفته در آن دارای قیمت های مختلفی می باشد و بهترین کیفیت و نازلترین نرخ را می توان از این مرکز بدست آورد.

اطلاعات مربوط به 9 آزمايش که در آنها از سيلوی علوفه مرغوب به عنوان تنها خوراک و يا همراه با مکمل ها برای تغذيه گاوهای هم سن و هم وزن از نژاد فريزين و آميخته های آنها استفاده شده, در شکل 8 -6 آورده شده است. به عنوان جمع­ بندی باید خاطر نشان کرد که رفتار استراحتی گاو شیری به عوامل متنوعی همچون شکم زایش، مرحله­ ی شیرواری، عوامل گله­ ای مرتبط با دراز کشیدن و ایستادن گاو بستگی دارد.

اجرای یک زایمان صحیح باعث میشود گوساله فشار کمتری را هنگام به دنیا آمدن متحمل شود . زایمان ، یک مرحله ای در سلامت گاو و گوساله بسیار مهم است که ارتباط زیادی با سلامت دام در آینده خواهد داشت . در یک راهنمای حذف بهینه یا مطلوب، دام ها بر پایه جریان مالی تنزیل شده در آینده رتبه بندی می شوند و آنگاه با توجه به هزینه فرصت سرمایه، پیشنهاد نگه داشتن دام در گله و یا جایگزین کردن آن داده می شود؛بنابراین پیش بینی عملکرد گله، از اجزای بسیار مهم برنامه های تعیین مناسب حذف دام هستند. این رهنمود وقتی که با TMR به صورت آزاد تغذیه می شوند قطعی است.

سقط جنین یکی از اتفاقاتی است که ممکن است برای تمامی دام های زنده رخ دهد. همچنین ما در مرکز عرضه دام زنده شیپ 98 به صورت تکی به فروش قوچ و میش این نوع گوسفند خواهیم پرداخت. جالب اینجاست که گله ای از 800 گاو می تواند روزانه، به اندازه یک کامیون نفت کش بزرگ، شیر تولید کند. حتما از سنگ نمک و آجر لیسیدنی درآخور گوساله ها استفاده نمایید. در ادامه اطلاعات کاملی راجع به قیمت آن و ویژگی دام ارائه می گردد تا بتوانید نمونه مناسب و خوبی را خریداری نمایید. ۵- دفعات خوراکی دادن به گاوها را تنظیم نموده و مطابق برنامه عمل نمایید.

در صورت بروز چنین اتفاقی، خسارت زیادی به دامدار وارد می شود. پس از سر و صداهای زیادی که در رادیو، مجلات و مجلس علیه ضیاءپور و هنر نو برپا شده بود، او دست به نوعی آشتی میان هنر سنتی و موج تازه کوبیسم زد. بنابراین نیاز است تا کارخانجات خوراک دام که سالانه مقدار زیادی خوراک دام تولید می کنند این فرآیندها را برای جلوگیری از اتلاف مواد خوراکی و استفاده بهینه از آنها به کار گیرند. در حقیقت بررسی رفتار استراحت نه تنها شاخصی برای شناسایی گاوهای بیمار است بلکه می­تواند به عنوان ابزاری برای پیش­بینی گاوهای در معرض خطر بیماری مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین زمانی که پهنای استال بیش از ۱۱۴ سانتی­متر باشد مدت زمان استراحت روزانه بیشتر خواهد بود. در بهاربند با تراکم ۸۲% نسبت گاوهایی که بیش از ۱۲ ساعت در روز دراز می­کشیدند از دو گروه دیگر بالاتر بود. در مطالعه­ ای که نتایج آن در سال ۲۰۱۶ در نشریه­ی American Dairy Science Association منتشر شد میزان خوابیدن گاوها در شرایط نگهداری مختلف از لحاظ تراکم مورد مقایسه قرار گرفت. این دو نژاد گاو جدای از تفاوت رنگ ، از نظر اندازه نیز تفاوت دارند زیرا هولشتین ها به طور کلی بزرگتر و سنگین تر از اکثر گاوهای قهوه ای سوئیس هستند.

برعکس بیشتر تولیدکنندگان خوراک دام که به خاطر هزینه حمل و نقل فقط برای استان خود محصول تولید می کنند .خوراک طلایی به تمامی استان ها ارسال شد. زمانی که دسترسی به استال محدود می­شود گاوها ترجیح می­دهند در راهروها دراز بکشند و این خود موجب القای استرس می­شود. برای مثال در صورتی که در گاو سمینتال چنین اتفاقی رخ دهد، ضرر بزرگی به دامدار وارد می شود و در زایش های بعدی نیز گاو ماده دچار مشکل می شود، بنابراین باید اقدامات ویژه ای برای جلوگیری از بروز این مشکل در نظر داشت. بنابراین هم گوساله دارای پتانسیل رشد بیشتری در آتیه خواهد شد و هم گاو مادر روند بهبودی بعد از زایش را سریعتر طی میکند .

در مقالات بعدی در رابطه با این موضوع اطلاعات بیشتری ارائه می گردد. به همین دلیل، پرورش نژاد سیمنتال روز به روز گسترش بیشتری می یابد. محل مناسب برای جمع آوری و انباشته کردن کود تهیه شود و حتی المقدور زودتر به خارج حمل شود . این محصول مناسب کودکان بالای 3 سال و بزرگسالان می باشد. در نتیجه ده ها سال تلاش برای اصلاح نژاد گاوهای شیری جهت بالا بردن تولید شیر، میزان تولید طی روزهای اول پس از زایش بیش از 10 برابر مواد مغذی مورد نیاز گوساله شده است.

این چرخه هر سال تکرار می شود. در خلال این دوره بحرانی خوراک مصرفی گاو در پایین ترین حد خود در چرخه آبستن – شیردهی قرار دارد، به نظر می رسد ماده خشک مصرفی در زمانی که تقاضا برای مواد مغذی با بیشترین سرعت در حال افزایش است در پایین ترین حد خود می باشد. وقتی صحبت از آسایش دام می­شود مهم­ترین نکته­ای که به آن باید توجه شود استراحت روزانه گاو است.

میزان استراحت روزانه گاو شیری یک شاخص بسیار مهم و کارآمد در شناسایی زودهنگام عوامل خطر مرتبط با رفاه گله است. اصولا تغییر در رفتار استراحت یا دراز کشیدن می­تواند مرتبط با درد یا ناخوشی دام باشد. از این تغییر زاویه برای انجام نیمه شخم استفاده می کنند. هم زمان با تغییرات در غلظت هورمون های درون ریز، تغییرات متابولیکی صورت می گیرد که تغییر مواد مغذی از ذخیره شدن در بدن مادر را به سمت سنتز شیر و تغذیه گوساله نوزاد تسهیل می کند. با کاهش pH شکمبه، اسید به دیواره شکمبه آسیب وارد کرده و مخاط آن را با جراحت مواجه می کند.

بعد از اینکه خوراک دانه ای را به طور کلی قطع کردید،از علوفه های کم ارزش مثل کاه و کلش ومقداری یونجه استفاده کنید.ابتدا گاو را هرروز یک مرتبه وبعد از آن هر 2 الی 3 روز یکبار بدوشید تا اینکه شیر آن بطور کلی خشک شود.اما پس از خشک کردن شیر گاو باید ازخوراک مناسب و قوی برای تغذیه گاو استفاده کنید. به دنبال پروژههای اصلاح نژادی به وسیله متخصصان فرانسوی چند قلوزایی این نژاد بالاترین نرخ را در میان تمام نژادهای گوسفند دنیا از آن خود کرد.

عده دیگری ازین با غیرتان شما شاهدید که با عملیاتهای انتحاری شان در مکتب ، مسجد، عروسی، فاتحه خوانی با از بین بردن سران اقوام دیگر جانهای شیرین خود را از دست دادند. از سوی دیگر با افزایش روزهای شیردهی مدت زمان دراز کشیدن زیاد می­شود. این جوجه خروس لاری اصیل از نسلهای افغانی بسیار پر استقامت(کلنگی) می باشد و حداقل 5 دنگ می شود. برای مثال اگر شما هنگام عید قربان قصد خرید گوسفند زنده از میادین شهرداری را داشته باشید، در ساعت اولیه روز نرخ گوسفند بسیار بالا می باشد. بروز چنین رفتار هایی نشان دهنده بهترین زمان برای انجام تلقیح مصنوعی می باشد که چرا درصد موفقیت آمیز بودن این کار در این زمان بسیار بالا می باشد.

مطالعات دیگر نشان می­دهد تراکم بیش از حد بهاربند تا ۱۱۵% تاثیری بر مدت زمان دراز کشیدن و نشخوار روزانه ندارد، در حالی که افزایش تراکم به بیش از ۱۳۰% منجر به کاهش زمان دراز کشیدن و کاهش زمان دریافت خوراک می­شود.از سویی میان زمان دراز کشیدن و تولید شیر رابطه­ی مستقیم وجود دارد. جایگزینی بهینه را برای گله گاو های شیری اعمال کرد تا از طریق این تصمیمات و به کنترل درآوردن عوامل حذف درآمد سالیانه گاو داری را افزایش داد.

بر خلاف گاوهای شیری جدید، گاومیش می تواند بدون نیاز به استفاده زیاد از غذای کنسانتره ای رشد کند. تخم مرغ به رنگ کرم تا قهوهای تیره و به شکل بیضی کشیده و با پوستهای نسبتاً ضخیم است. در قالب یک پرسشنامه ی اقتصادی از این واحد دامپروری گرفته شد.در ادامه با وارد کردن فراسنجه های زیستی و اطلاعات مالی در یک مدل زیست-اقتصادی که در نرم افزار Dairy VIP توسعه یافته است,وضعیت گله در شرایط مختلف شبیه سازی شد.گله ی مورد بررسی در شرایطی قرار گرفت که از لحاظ تکمیل جایگاه های گاو مولد به کلی اشباع شده است و در این موقعیت با دو گزینه ی اصلی فروش تلیسه های جایگزین مازاد و یا افزایش حذف اختیاری گاوهای کم بازده و ورود تلیسه های مازاد به گله روبه رو بود.

دیدگاهتان را بنویسید