معرفی نژادهای مختلف گاو ایرانی

آگاو گیاهی فوق العاده سر سخت است که خواستگاه آن جنوب غرب آمریکا و آمریکا مرکزی است. تحمل هوای گرم و سرد را به راحتی دارند و در حال حاضر ویژگی گوشتی آن ها مورد توجه است. روشهای گوناگون در تغذیه گاوها بکار میرود ازجمله علوفه جدا از کنسانتره که سالها این روش بکار میرفته است و درحال حاضر هم هنوز این روش بکار گرفته میشود. در اغلب موارد ، دو کیلوگرم کنسانتره در روز ، رشد و وضعیت بدنی مناسب را ایجاد می کند . مصرف بیش از حد آب نیز باعث تولید بیش از اندازه ادرار و شل شدن غیر طبیعی مدفوع و تاحدی ایجاد نفخ می گردد .

البته باید بخاطر داشت که فقدان نمک ، پتاسیم و پروتئین خام در جیره غذایی نیز می تواند این رفتارها را ایجاد کند . البته ذکر این نکته ضروری است که بخشی از نیاز آبی دام از آب موجود در علوفه تأمین می شود . پرهای این نژاد خاصیت ضد آب ندارد و در برابر رطوبت حساس است به همین دلیل خشک نگهداشتن محیط پرورشی یک امر ضروری در پرورش این نژاد میباشد. خداقوتی به او گفت و از او غذاخواست. بدون مجوز بهداشتی، امکان راه اندازی و بهره برداری از واحدهای نام برده، میسر نیست.

بر اساس نتایج مرکز آمار ایران در سال 1399، تعداد 1.48 میلیون راس گاو و گوساله اصیل و 1.93 میلیون راس گاو و گوساله آمیخته در بهره برداری­ های سراسر کشور وجود دارد و از این تعداد، نژاد هلشتاین تقریبا 85 درصد را به خود اختصاص داده است. خرید و فروش دام های مختلف بر اساس وزن صورت می گیرد، اما در مواردی که دام خاصی با نژاد برتر در میان باشد، اصولا به صورت سرپا و زنده قیمت اعلام می گردد. یکی از مهمترین عیبها اینکه بیش از یک فرمول به گاو داده میشود زیرا که: گروهبندی در رمهها وجود دارد و بر اساس شیردهی مدیریت تغذیه پیاده میشود.

به این معنا که از درصد شیردهی بالایی برخوردار می باشد. پخش نمونه با به کارگیری متخصصان کارآزموده و خبره، گوسفندانی سالم و با نژادی اصیل به شما عرضه می کند. این گاو ایرانی نژادی شیری – گوشتی است که جثهای بزرگ داشته و به طور متوسط در هر دوره شیردهی ۵۸۰ کیلوگرم شیر (۴٫۷۲درصد چربی) تولید میکند. به طور کلی گاوهای شیری به ازای تولید هر کیلوگرم شیر به حدود 5/4 تا 5 کیلوگرم آب نیاز دارند . به منظور از بین بردن میکروبهای بیماریزا باید بندناف به طور کامل با محلول تنتورید ، ضدعفونی شود قبل از انتقال گوساله به محلی خشک می توان برای خشک کردن آن از پارچه تمیز و یا کاغذ استفاده کرد .

حس جنگاوری خروس لاری سبب می شود که به دنبال خروس محلی بدود. آن ها آهسته رشد می کنند، حتی نمونه هایی که به گیاهان بزرگ تبدیل می شوند می توانند برای مدت زمانی در داخل خانه نگهداری شوند. آگاوها در 6- 8 سالگی ( در برخی گونه ها ظهور گل را 40-30 سالگی و حتی تا پس از یک قرن ذکر نموده اند ) دارای ساقه گلدار و منتهی به تعداد فراوانی گل در قسمت انتهایی ساقه مولد گل می گردند.گیاه دائمی همیشه سبز تا 7.5 متر رشد می کند.

چون گاو بعد از زایش در حدود یک ماه اول بعد از زایش با بالانس منفی انرژی روبرو است و افت بدنی پیدا میکند پس باید به این نکته توجه نمود که 25 تا 30 روز بعد از زایش اقدام به ارزیابی کنید. پرورش گوساله های بالاتر از یک سال آسان و کم هزینه است ، زیرا در این سن شکمبه حیوان رشد کافی یافته و به آسانی می تواند انرژی و پروتئین لازم از علوفه خشک ، سیلو ، یا مرتع به دست آورد . گاوهایی که از آب برکه استفاده می کنند بیشتر در معرض خطرات بیماری های باکتریایی قرار خواهند گرفت .

درواقع آنها میگویند آب گرم طبیعی و ارگانیک یعنی گاومیش گلی نه آب گرمهای تازه تاسیس که بیشتر به استخرهای رایج شبیه هستند. برخی از عواملی که بر رفتارهای نوشیدن آب در دام اثر می گذارند عبارتند از الگوی خوراک خوردن گاوها ، دمای آب ، سهولت دستیابی به آبشخورها و نحوه دسترسی به آب ( تانک یا آبخوری های خودکار ) فضای قابل دسترسی آبشخورها . با توجه به تحقیقاتی در این زمینه 83 درصد از گله لبنیات استرالیا، 94 درصد گله های لبنی کانادا، 93 درصد گله های لبنی آمریکایی را گاو های هلشتاین تشکیل می دهند. بندناف باید بریده و در فاصله 5 سانتیمتری بدن گره زده شود ، تا از ورود میکروب به داخل بدن جلوگیری شود .

زیرا به گمان بسیاری از مردم تاسیسات جدید بسیاری از آب گرمها غیر استاندارد است و به وضعیت طبیعی آنها آسیب میرساند. از آنجائیکه گاوهای پر شیر ممکن است روزانه 90 تا 140 لیتر آب مصرف کنند ، نسبت به کیفیت آب حساس تر هستند . کیفیت غذا و بالانس کردن جیره غذا برای بدست آوردن تولید بالا از نظر اقتصادی – سلامتی گاوهای رمه – تولیدمثل و بویژه تناسب و فراوانی در مصرف ماده خشک (DMI) مصرفی و بهترین حالت شکمبه برای هضم و حداقل مشکلات متابولیکی حیوان و بخصوص در رمههای بزرگ و با تولید بالا توسعه مدیریت تغذیه ازنظر اقتصادی با دقت و در کمال سازگاری برای آینده.

پس از پایان مراسم، در نیمه شب روز هفتم مردم با در دست داشتن شمع به میدان اصلی رفته و سرود انتهای مراسم را به نام Pobre de mi میخوانند. می توانید برای این کار ناخن ها و سیخ ها را با پارچه و چسب ببندیم و کسو دهیم و پس از ۱۵ دقیقه پا های حیوان را شسته و به گردن آن فیتیله می اندازیم و پس از مدتی با حوله خیس آن را کمپرس گرم می دهیم و سپس چندین روز استراحت می کند و دوباره آن را به دویدن وا می داریم و میتوانیم آن را نیز بر روی تردمیل نیز دواند و این کار ها را باید ۴ روز انجام داد و هر روز میزان دویدن را نیز افزایش می دهیم و همچنین می توانیم از آمپول نوروبیون برای تقویت استفاده کنیم همچنین می توانیم در بعضی از روز ها به آن ویتامین بدهیم و با دادن اسفناج نیز پروتئین برای او فراهم کنید.

ویتامین های که در شحم منحل است عبارت از E,D,A میباشد ویتامین A در علف سبز می باشد و قلت این ویتامین کوری را در گاو ها به میان می آورد وتولد گوساله های مرده ویا کور امکان دارد ومشکلات عصبی داشته میباشد قلت ویتامین A مربوط به واقعات زیاد بندش پلاسنتا همراه می باشد .پس یک دوره پیچکاری ویتامین A در شروع جابجا شدن در طویله در وقت زمستان مفید خواهد بود خصوصآ برای گاو های حامله وجنین آنها .ویتامین D معمولا در پوست حیوان در نتیجه ظاهر شدن حیوان به آفتاب تولید میشود آنها به قلت ویتامین D دچار میشود واین منتج به مرض ریکتس میشود که استخوانها نرم ؛کج وامکان شکستگی موجود میباشد.یک یک پیچکاری ویتامین D در شروع زمستان ضامن صحت خوب در طول زمستان میباشد ویتامین E بشکل پیچکاری موجود میباشد وهمچنان A و D واین ها همچنان مفید میباشد وصحت عضلات را تضمین میکند.

دیدگاهتان را بنویسید