نگاهی به تاریخ طنز در افغانستان

کاکتوس آگاو هوریدا پروتنسیس در کشور مکزیک و در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا و در کوه های سنگی همراه با درختان نخل رشد میکنند که نام هایی مثل آگاو وحشی شریرانه ، گیاهان قرن هاردی هاردی و آگاو شریر در زبان انگلیسی به این گیاه نسبت داده اند . کاهش تولید شیر، هزینه های درمان و هزینه های نیروی کار و پرستاری به عنوان ضررهای مستقیم لنگش در گاو شیری در نظر گرفته می شود. گاو آهن هایی هستند نسبتا سنگین و متناسب با قدرت تراکتور ساخته می شوند که خود این ها هم از نظر اتصال به نیروی محرکه به سه دسته تقسیم می شوند .

به طور کلی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود این سایت بتواند گوسفند زنده را با قیمتی بسیار مناسب به مشتریان خود عرضه کننده دلال و واسطه نبودن ما می باشد . قیمت گوساله کشتار در تهران و کرج در میادین شهرداری و سایر مراکز عرضه دام می تواند بنا به کمبود دام در سطح شهر و عوامل دیگری همچون تغییرات روزانه نرخ نهاده های دامی و …

در بین خطبه، شخصی سۆال کرد: آیا حج، هر سال واجب است؟ مقدار مورد نیاز ویتامین A برای گاوهای در حال رشد یعنی تلیسه ها ۸۰ – ۶۰ واحد بین المللی به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن دام در نظر گرفته می شود. واحد زراعی با دارا بودن 850 هکتار زمین زراعی و باغی، بالغ بر 50 درصد از نیاز واحد دامپروری به ذرت علوفه ای و یونجه را تامین می نماید.

به طور کلی نمی توان به تامین ویتامین A در گاو شیری از طریق بتاکاروتن متکی بود چون در سیستم های پرورشی متراکم عموما علوفه تازه مصرف نشده و به همین دلیل مقادیر تامین بتاکاروتن استاندارد نیست و باید مقادیر مورد نیاز ویتامین به صورت مکمل از طریق جیره تامین گردد تا سلامتی و تولید تحت تاثیر قرار نگیرد. پس می خواهیم ببینیم آستانه تحمل گیاه چقدر است ما امدیم یک گیاه آگاو را که کاملاً ریشه دار بود از وسط همراه با ریشههایش نصف کردیم و سپس هر قسمت را جداگانه در گلدان کاشتیم و منتظر نتیجه کار ماندیم.

در حال حاضر بالغ بر 8000 راس دام شامل گاو شیری، گاو آبستن خشک، تلیسه و گوساله های نر و ماده در بخش های مختلف واحد دامپروری موجود می باشد. افت تولید ، کاهش باروری ، کاهش اشتها در این دام ها نسبت به دیگر گاوهای اصیل بسیار کمتر است و بیشترین سود دهی را در دورگ های نسل اول نصیب پرورش دهندگان گاو می کنند. اینکه هدف شما از پرورش این خروس ها چیست، در میزان درآمد شما تاثیر می گذارد.

مجموعه داده های نهایی شامل182،521رکورد گاو هلشتاین شکم یک بود که بین سال های 1379 تا 1390 در 2581 گله زایمان داشتند. هدف مطالعه¬ی کنونی بررسی اثر تغذیه¬ی اسید اینولئیک مزدوج (CLA) محافظت شده بر تولید و انجمادپذیری اسپرم گاو نر هلشتاین بود. در ۱۳۴۶ ، در پاقلعه ، یکی از روستاهای بخش کوهستانی رامیان در مشرق گرگان، دو نفر با هم شخم می زدند، یکی خیش، یا به قول محلی ها «ازال»، را به راه می انداخت و دیگری با تیشه کلوخهای شخم را خرد می کرد و سنگهائی را بر سر را خیش قرار داشت از جا می کند و کنار می زد (پورکریم، پاقلعه، ص ۲۶، ۲۸، طرح و تصویر ص ۲۷).

به این صورت که او در حدود 4 ماهگی الی 7 ماهگی به بلوغ جنسی میرسد، و آماده آمیزش جنسی میشود. وقتیکه از گاو بار دار گوساله تولد میشود وشیردوشی شروع میشود بعد از این قیمت گاو دیگر هم بال میرود؛در افغانستان تولید شیر و قیمت شیر نظر به منطقه و از یک فارم تا فارم دیگر فرق میکند؛مگر بصورت عموم اوسط گاو های شیر دهنده میتواند تا ۱۴۰۰ لیتر شیر سالانه به ارزش ۱۸ افغانی فی لیتر برای اوسط مجموعی سالانه که ارزش آن ۲۵۲۰۰ افغانی میباشد تولید کند.

البته در این بین شرایط نگهداری و نوع تغذیه آن میتواند تاثیر مستقیمی بر روی وزن این نوع دام داشته باشد. گاو بالغ هلشتاین حدود 680 کیلوگرم وزن دارد و در حالت ایستاده دارای قدی حدود ۱۴۷ سانتی­متر می­ باشد. یکی از مهمترین تنظیمها برای تمام ماشینهای کشاورزی، بخصوص ابزارهای خاک ورز، داشتن حالت تراز در حین کار است. این نسبت ها نشان دهنده ی قرار گرفتن این نژاد در دسته دام های گوشتی و شیری می باشد. الف ــ از تغییر شکل و تغییر فعالیت دستگاه گوارش دام شیر خوار و تبدیل آن به دستگاهگوارش دام بالغ جلو گیری شود.در نتیجه این امر از افزایش وزن دستگاه گوارش جلو گیری شده و لاشه ای با راندمان وزن بیشتر (۶۵ ـ ۶۰ درصد بازدهی گوشت) به دست می آید.

در سن کشتار وزن گوساله ۳۰۰ الی ۴۵۰ کیلوگرم می باشند. برای بررسی سازههای مؤثر بر حذف (فصل زایش، سن هنگام اولین زایش، شکم زایش، مرحله شیردهی و تولید شیر) از رگرسیون لجیستیک و برای تعیین تابع توزیع بقاء از معادله کاپلان – میر استفاده شد. هدف: در این مطالعه، از رکوردهای طول عمر و حذف گاوهای هلشتاین ایران برای بررسی دلایل حذف و سازههای مؤثر بر آن و نیز تعیین تابع توزیع بقاء استفاده شد. خبرگزاری صدا و سیما مرکز قزوین، رئیس جهادکشاورزی استان قزوین گفت : در حال حاضر از هزار و ۶۰۰ رأس دام سنگین موجود در این گاوداری ۹۰۰رأس آن گاو دوشا است و هر رأس دام روزانه به صورت میانگین ۳۶ کیلوگرم شیر تولید میکند.

۳۰ رأس گوزن نیز جزو قربانیان هستند ولی تا به حال بزها از مرگ ناشی از نیش پشهها در امان بودهاند، چون آنها را در اصطبلهای سرپوشیدهای نگهداری میکنند که مرتب با مواد حشرهکش سمپاشی میشود. از نظر تحمل سرما: همانطور که می دانید زادگاه اصلی گوسفند رومانف در روسیه است. گوساله های جوانی هستند که درسنین ۳ تا ۵ ماهگی به وزن ۲۵۰ ــ ۱۲۰ کیلو گرمی می رسندو لاشه ای به وزن ۷۵ تا ۱۵۰ کیلو گرم تولید می کنند. ب ــ سن ۸ تا ۱۲ ماهگی برای گوساله های نر جوانی که بلا فاصله بعد از شیر گرفتن پروار می شوند.

در این روش پرواربندی گوساله های جوان و تلیسه ها در سن ۲ تا ۳ سالگی روانه کشتارگاه می شوند. در گذشته این وسیله را توسط گاو حرکت می دادند. این مسئله را نیز به خاطر داشته باشید که خاک این گیاه باید دارای زهکشی بسیار مناسبی باشد. بعد از مدت یکماه کود را دوباره زیر رو نمایید اگر متوجه شدید رطوبت کود کم شده آن را بوسیله سمپاش آبپاشی کنید و سپس روی کود را بپوشانید و بعد از 3 ماه دیگر آماده مصرف خاک میباشد. با توجه به اینکه این نژاد در دسته گاوهای گوشتی قرار میگیرد بنابراین دارای جثه قوی و تنومندی میباشد.

استفاده­از نان خشک و یا گندم بیش از 2 کیلوگرم در روز سبب مشکلات­ گوارشی­ می­شود. برآوردهای به دست آمده از تابع توزیع بقای کاپلان – میر نشان داد که تا روز 1305 از طول عمر حدود 25 درصد از گاوهای هلشتاین مورد بررسی از گلهها حذف شدند. گاوها در روز حدود ۷۰ درصد زمان خود را صرف خوردن و استراحت می کنند؛ بنابراین نمی توان آن را نادیده گرفت. به دنبال تنش های ایجادشده چند روز پیش درمجلس نمایندگان بر سر برکناری ضیاء الحق امرخیل رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات، وکیلان مجلس سنا امروز (اول سرطان) توافق کردند در این مجلس سخنان تنشزای انتخاباتی که سبب تنش و جنجال میان اعضای این مجلس شود را ارایه نکنند.

علاوه بر تمام موارد ذکر شده این نژاد توانایی نسبتا خوبی را نیز در بحث تولید مثل دارد . همچنین مرغ های ابریشمی تخمگذاران و مادرانی با غریزه قوی می باشند، به خاطر خصوصیات مثبت این نژاد، مرغ و خروس های ابریشمی از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند. خروس مینیاتور اصل دارای خصوصیات ظاهری همچون تاج گوشتی یا همان گلسرخی (چهل تاج) میباشد که در جلو پهن و با شیب تندی به عقب باریک میشود وزن خروس آن ۸۰۰ گرم و مرغ آن در حدود ۶۰۰ گرم است. از خصوصیات مرغ و خروس سبرایت به عنوان پرنده زینتی میتوان به چشمهای زیبای آن اشاره کرد.

گیاهی است دائمی ، معمولا بدون ساقه برگهای آن ریشه ای است یعنی بطور گروهی مستقیما از ریشه خارج می شوند. گروهی دیگر از ابتداگوساله ها با شیر جانشین شونده تغذیه می کنند. برای سهولت کار بهتر است از گوساله های هم سن در سالن های مخصوص پرورش استفاده کنند این گوساله ها ممکن است از نژادهای مختلف بوده ولی بیشتر آنها را گوساله های نر نژاد شیری تشکیل می دهند. ۲ـ سن کشتارـــ رشد و نمو گاو و گوساله به مقدار زیادی بستگی به کیفیت ومیزان تغذیه دارد .دامها بر حسب نژاد ،نحوه پرورش و مرحله تولید در سنین مختلفی بشرح زیر پروار شده و به بازار فرستاده می شوند.

زمینه مطالعاتی: طول عمر تولیدی و ماندگاری گاوهای شیری در گله، از مهمترین موضوعات در پرورش گاو شیری میباشد که اخیراً مورد توجه بیشتری قرار میگیرد. در این دوره، استخوانها و اعضای غیرماهیچه­ ایی مانند اندامهای گوارشی گوسالهها رشد مىکند. اما در این مقاله روشی متفاوت از تکثیر گیاه آگاو را برای شما تهیه کردهایم که در ادامه به آن میپردازیم. با کاشت آن در یک گلدان به عنوان یک گیاه پاسیویی، می توان از آن در نماهای محوطه های مناطق با آب و هوای مدیترانه ای و حتی در روف گاردن در مناطق دارای آب و هوای خشن استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید