نگاه کلی به انواع نژادهای ماکیان

این تفاوت ۷۸ گرمی نشان­دهنده­ی این است که در این گاو به ازای هر واحد افزایش در MUN، میزان دفع ادراری نیتروژن به اندازه­ی ۱۹.۵ گرم در روز و یا ۲۳۷۹۰ گرم در یک دوره­ی شیردهی ۳۰۵ روزه (۷۸ × ۳۰۵) افزایش می­یابد. ۱- مرحله بیهوشی: فضای لازم برای بیوش کردن یک رأس گاو ۳ متر مربع و زمان لازم یک دقیقه است. در مرحله بعد شما میتونید از تردمیل استفاده بکنید.

چون با اضافه شدن کود و تجزیه و تخمیر آنها ، گرمای حاصله باعث گرم نگه داشتن گاو در حال استراحت شده که در مناطق سرد و فصل زمستان ضروری است ، روزانه 5/5 – 5 کیلوگرم کاه برای بستر این محوطه لازم می باشد. این باعث افزایش دامداری شد و انسانها شروع به پرورش حیواناتی کردند که از لحاظ گوشت، شیر، بارکشی، همراهی و سایر مزایا، مفید بودند. این استرس گرمایی همچنین باعث افزایش دمای بدن شده و پیامدهای نامطلوبی در هورمون های تولید مثلی دارد. هر دو، بیماری استخوان هستند که در آنها ماتریکس آلی استخوان به دلیل نقص در معدنی شدن آسیب می بیند.ویتامین D در گاو شیری و به طور کلی در تمام پستانداران یک پیش هورمون است بدین معنی که این پیش ماده برای تولید هورمون ۱، ۲۵- دی هیدروکسی ویتامین D که تنظیم کننده متابولیسم کلسیم است، ضروری می باشد.

وزن گاو ماده هلشتاین ۶۸۲ کیلوگرم و وزن گوساله در بدو تولد نزدیک ۴۳ کیلوگرم است. 1- در هر گله عموما به ازای هر گاو شیری 1 راس گوساله ماده و 1 راس گوساله نر در نظر گرفته می شود. ولی چون تجزیه پذیری نشاسته جو بالا است و درصد کنسانتره مصرفی در گاوداری های شیری در ایران بسیار بالا است. دامداران کم کم در حال مطلع شدن از فرصتهای جذاب فراوانی هستند که کسب و کار آنها، در خود دارد. بیشتر دامداران یک عدد گوسفند نژاد رومانف را خریداری می کنند و بعد با بقیه نژادهای معمولی جفت را انجام می دهند.

از نژادهایی که به لحاظ ژنتیکی اصلاح شده و برای رسیدن به یک هیبرید خاص تولید شدهاند انتظار میرود که از نژادهای اصلی بهتر عمل کنند. سپس آنها فکر کردند که بعضی از حیوانات را برای رفع نیازهای اولیه خود نگهداری کنند. دستگاه جوجهکشی انواع مختلفی دارد و ظرفیت و امکانات تعیینکننده قیمت آن است بنابراین ابتدا بودجه و هدف خود را در نظر بگیرید سپس با خرید یک دستگاه مناسب کار خود را توسعه دهید. بر اساس تقسیم بندیهای موجود، گاوها به دو دسته شیری و گوشتی تقسیم بندی میشوند، تنوع نژاد گاوها در دنیا بسیار زیاد است اما بر اساس طرح توجیهی مورد نظر، شما باید تمرکز خود را روی نژادهایی قرار دهید که شیری هستند و بیشتر برای تولید شیر مایع به کار گرفته میشوند.

آنها میتوانند به عنوان حیوانات شیری، مرغداری، حیوانات تولید کننده گوشت و حیواناتی که برای بارکشی استفاده میشوند، تفکیک شوند. این ایدهای اصلی در شکلگیری حیوانات آمیخته است. هنگام خرید گاو، باید چند نکته را در نظر بگیرید. اگر هدف شما از این کار، پرورش گوساله برای تولید گوشت باشد، شما فقط باید چند گاو با کیفیت خرید کنید و آنها را با تلقیح مصنوعی بارور کنید و یا از یک گاو نر برای این منظور استفاده کنید. این گاوآهنها از یک سری بشقاب های مقعر گردنده که به صورت انفرادی و جدا از هم بر روی یک شاسی قرار گرفته اند تشکیل می گردند .عمق کار بشقاب ها به وسیله یک یا چند چرخ ویا توسط سیستم های هیدرولیک تراکتور کنترل می شوند.

همیشه بهتر است که گاوهای یک اندازه را انتخاب کنیم یا همه گاوهایی که انتخاب میکنیم بطور یکسان بیشتر یا کمتر از اندازه معمول باشند (همه گاوهای خریداری شده از نظر اندازه یکدست باشند). بهتر است که از خرید حیواناتی که چاقی غیر طبیعی دارند، اجتناب کنید چون این حیوانات تمایل به افزایش وزن در طی یک دوره زمانی مشخص دارند. از خرید گاوهایی که این الزامات اساسی را ندارند، اجتناب کنید.

اما اهمیت موضوع آنجا مشخص می شود که کجا بهترین کیفیت و قیمت را ارائه می دهد. بزرگترین و پراکنده ترین نژاد در بین گاو های شیری است ـ رنگ بدن سیاه سفید یا قرمزسفید است ـ خاستگاه هلند اما پراکنده در اکثر نقاط ـ سازگار و مقاوم در برابر سرما ـ استعداد چریدن ضعیف ـ رشد سریع و کیفیت گوشت خوب ـ وزن گاو بالغ ۶۸۰ و گاو نر۱۰۰۰ کیلو ـ تولید شیر در یک دوره لاکتاسیون ۶۵۷۷ کیلو با ۵/۳ درصد چربی دارد . بنابراین، علاوه بر نژاد حیوان، باید به اندازه و کیفیت آن نیز دقت شود.

بدون شک، نژاد خالص حیوانات مزرعهای مفید است، اما بسیاری از حیوانات نیز وجود دارند که از نژادهای خالص بهتر عمل میکنند. هیبریدهای متعددی وجود دارند که بهتر از نژاد اصلی عمل میکنند. زاویه ای را که بین این چوب و تیر بلند به وجود می آید، و میزان فرو رفتن تیغه خیش را در خاک تعیین می کند، می توان با مهار فلزی ، که یک سر آ» به دور حلقه تیغه گاوآهن حلقه شده و سر دیگر آن از یک شکاف موجود در تیر بلند گذشته است،تنظیم کرد.

دیگر اجزای خیش، تیغه یا سک نام دارد. این تفاوتها ممکن است به دلیل عوامل محیطی یا برخی از عوامل دیگر باشد. نژاد کوهستان که گاوهای سراب و اردبیل و دیگر نواحی آذربایجان از آن نژادند. این گاوها از روی نژاد و غریزه آنها انتخاب و پرورش داده می شوند و هر یک از آنها حدود 460 کیلوگرم وزن دارد. گاو شیرده، کمبود انرژی دریافتی برای تولید شیر را از اندوختههای بدن تامین کرده و در این دوره، از وزن آن کاسته میشود، بحرانیترین دوره تغذیه گاوهای شیرده، از زمان زایش تا اوج شیردهی است.

بیماری های داخلی شامل: تب شیر یا فلجی بعد از زایمان، سندروم زمین گیری در گاو شیری، ورم پستان فوق حاد، آبسه های وسیع پستان، کور شدن حداقل سه کارتیه پستان، نفخ حاد شکمبه، سوء هاضمه ناشی از فلج عصب واگ (انباشتگی و نفخ شکمبه، انباشتگی هزارلا، و انباشتگی شیردان)، جابجایی و پیچ خوردگی شیردان در صورت عدم پاسخ به جراحی، اتساع و زخم های خونریزی دهنده شیردان، اسهال مزمن، پیچ خوردگی روده ها، ورم پرده صفاق (پریتونیت)، آب آوردن شکم (آسیت)، فتق دیافراگماتیک، تورم ضربه ای نگاری (TRP)، ورم پرده خارجی قلب (پریکاردیت)، سیروز کبدی، هپاتیت، آبسه کبدی، سنگ های کیسه صفرا، پنومونی، آبسه ریوی، عفونت و نارسایی کلیه، کوری دو چشم.

دیدگاهتان را بنویسید