پریشانی دریاچه پریشان از بیآبی :: خبرگزاری خانه ملت

اعتقاد بر این است که نخستین تمدن ها در اطراف دجله و فرات و در حوزه این دو رودخانه ایجاد شدند و به همین دلیل فرات و دجله، اهمیت تاریخی بسیار زیادی نیز دارد. در دوران مزوزوئیک تشکیل شده است و توسط رشته کوه هایی که در اطراف آن قرار دارند احاطه شده است. آلاینده هایی که دریاهای ایران را تهدید می کنند را نام ببرید. یخچال ها هنگام عقب نشینی حفره هایی را ایجاد می کنند.

سپس در هنگام نزدیک شدن به خلیج فارس رود فرات به رود دجله نزدیک شده و پس از یکی شدن این دو رود در نهایت آن دو به خلیج فارس می ریزند. این حفره ها پس از ذوب شدن توده های یخ پُر از آب می شوند؛ در نتیجه دریاچه ای پدید می آید. دریاچه های مصنوعی توسط انسان به وجود می آیند. شما برای دیدن دریا راهی شمال خواهید شد، اما باید بگوییم دریاچه مصنوعی که در تهران قرار دارد در کنار تفریحات آبی بسیار دیدنی هستند.

همچنین فرات بهعنوان نزدیکترین رود منطقه به بادیه الشام (بیابان شام) و دریاهای مدیترانه، سیاه و خلیج فارس به حساب میآمد و از همین رو، قبایل و عشایر زیادی، اطراف آن را برای سکونت انتخاب کرده بودند. شما با خودرو شخصی یا پای پیاده میتوانید به اطراف سد بروید و هر جا که دوست داشته باشید کمپ خود را برپا کنید. البته باید توجه داشته باشید که اینجا مثل بوستان طالقانی یا بوستان چیتگر امکان آتش روشن کردن و تهیه غذا به آن صورت وجود ندارد. یکی از پارامترهای بسیار مهم به منظور بررسی رودها میانگین آبدهی آن ها است که در رابطه با فرات باید به این نکته اشاره کرد که میانگین آبدهی این رود ۳۵۶ متر مکعب بر ثانیه است.

باید بدانید که اکنون زمان مناسبی برای شروع یک رابطه یا سرمایهگذاری در پروژههای کاری جدید نیست. منطقه ای که در بین این دو رود قرار گرفته است، به عنوان میان رودان، بین النهرین یا الجزیره شناخته می شود و در طول تاریخ به عنوان یکی از مهم ترین مکان های خاورمیانه از آن یاد می شود، چرا که نزدیک بودن به رودخانه همواره در طول تاریخ اهمیت بسیار زیادی داشته است و مردم این منطقه برای تامین آب خود تصمیم گرفتند تا در منطقه بین النهرین ساکن شده و از آب دجله و فرات برای زندگی استفاده کنند. اهمیت فرات به آن دلیل است که اولین تمدن ها در این منطقه به وجود آمده و حاصلخیزی خاک عراق به علت عبور این رود از مرکز و غرب این کشور باعث جلب جمعیت در جلگه بین النهرین که در بین دو رود فرات و دجله قرار دارد شده است.

به منظور پاسخ دادن به این سوال باید گفت که رود فرات از کوه های منطقه آناتولی در کشور ترکیه سرچشمه می گیرد و از دو کشور سوریه و عراق می گذارد و سپس در انتهای مسیر خود با به هم پیوستن رود دجله و فرات به یکدیگر شاهد ریخته شدن آب این دو به خلیج فارس در جنوب ایران هستیم.درصد بسیار زیادی از رود فرات در کشور عراق قرار دارد و همین موضوع باعث شده تا حوزه رودی دجله و فرات به عنوان یکی از مناطق مهم و استراتژیک شناخته شود. در بخش اول اگر بخواهیم رود فرات را به شما معرفی کنیم و در رابطه با این محل توضیحاتی را ارائه دهیم باید گفت که این رود در غرب کشور عراق قرار دارد و متشکل از دو شعبه به نام قره سو و مرادچای است که سرچشمه آن ها در نزدیکی رود ارس بوده که در شرق منطقه آناتولی کشور ترکیه واقع شده است.

یکی از نکات مهم که باید در رابطه با رود فرات بدانید مشخصات و ویژگی های این رود است. توصیف این شهر واقعاً کار دشواری است؛ زیرا هزاران جاذبه طبیعی، تاریخی و تفریحی در اردبیل وجود دارد که صحبت از هر کدام شرح مفصلی میطلبد. سرزمین ازبک ها، شامل شهرهای باستانی و تاریخی زیادی است و سمرقند، بخارا، خیوه و خوارزم از مهم ترین و قدیمی ترین شهرها و مناطق این سرزمین هستند. منبع اصلی آب دریاچه ها، رودخانه، آب های زیرزمینی، یخچال، بارندگی و آب دریا است. نحوه ی تشکیل آب های زیرزمینی را بیان کنید.

نیروی زیادی که بر اثر آتشفشان آزاد می شود، در برخی از موارد باعث ایجاد شکافی بین دو طرف آتشفشانی شده و این دره ها را به وجود می آورد. تعداد زیادی از دریاچه ها در حد فاصل دره های کافتی واقع هستند. یکی از ویژگی های اصلی این دریاچه زلال بودن بیش از حد آن است، به طوری که جسمی در عمق ۴۰ متری به راحتی دیده خواهد شد. دریاچه بایکال با 25 میلیون سال عمر و حداکثر عمق 1642 متری عمیقترین و قدیمیترین دریاچه جهان و بزرگترین دریاچه آب شیرین است که 23٪ از آب شیرین روی زمین را تشکیل میدهد.

در واقع دریای خزر بزرگترین دریاچه جهان است. دریاچه به گودال های بزرگ روی خشکی ها گفته می شود که بوسیله آب پُر شده اند و با دریای آزاد ارتباط ندارند. طی چند سال اخیر به دنبال وقوع خشکسالی در استان فارس تمام تالابهای این استان خشک شده و دریاچه پریشان که یکی از مهمترین تالابهای فارس نیز به شمار می رفت از خشکی در امان نمانده است. از آنجایی که بیشترین مساحت کشور آذربایجان از مناطق کوهستانی تشکیل شده است باید لباس های گرم با خود ببریم زیرا در این مناطق هوا بسیار سرد می باشد.

برای مثال، برخی از افراد مبتلا به بیماریهای التهابی روده، با مشکلاتی چون خروج مدفوع از واژن و وجود هوا در ادرار، به پزشک مراجعه میکنند. اما برای ماهی زندگیست… جنگل یا کوه داشته باشد اما… نام این رشته کوه آناتولی است. پالاد نیز به معنای محل کم ژرفای رودخانه بوده و به همین دلیل نام این رود در گذشته Euphrates بوده و در طی سال ها با تغییرات زبانی به فرات بدل گشته است. بیشتر این جزیرهها با نامهای شمارهگذاری شده نامیده میشود و برخی جزیرهها نیز دارای نام هستند از جمله: خُرامه، بویدوز، پیرواتلر، قرهقباح و کثیری. به همین دلیل در این بخش شما را بیشتر به ویژگی های فرات آشنا خواهیم کرد.

بهعنوان مثال، جزیرهی اولخون که بزرگترین جزیرهی این دریاچه به شمار میرود، در طول سال بیشتر از ۳۰۰ روز آفتابی و صاف دارد. این دریاچه عمیق ترین دریاچه آب شیرین و بزرگترین منبع ذخیره آب های سطحی بر روی کره زمین است و در جنوب سیبری در کشور روسیه، ما بین استان ایرکوتسک و بوریاتیا واقع شده است. بر اساس بررسی های صورت گرفته طول این رودخانه تقریباً 2800 کیلومتر بوده و در سه کشور قرار دارد. بابل به عنوان پایتخت قدیم کشور بابل در ساحل رود فرات قرار داشت .

دیدگاهتان را بنویسید